Şifalı Bitkiler

Şifa dağıtan bitkilerle siz de şifa bulun

Londra Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yaptığı araştırmalara göre 38 ayrı hastalığa bitkilerle çözüm bulabiliyorsunuz. Özellikle kanser hastalarına umut kaynağı olacak açıklamayı bu yazımızdan okuyabilirsiniz.

İlaçta asprin neyse, yiyecekler içinde elma da o… İngiliz bilim adamları kalpten, bağırsak bozukluklarına birçok hastalığa karşı elma yenilmesini tavsiye ediyor. Londra Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanları, bilinçli beslenmeyle tam 38 hastalığa karşı nasıl savaşılacağının reçetesini çıkardılar. Dizinin bu son bölümünde 5 hastalık daha var…

Badem: Yüksek oranda kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, E vitamini, B2 vitamini, antioksidan içerir. Bu nedenle laktoz (süt şekeri) dayanıksızlığı bulunan ve günlük gıdalar yiyemeyen kişiler için badem ideal bir besin kaynağıdır.

Bezelye: Haftada 10 porsiyon domatesli bezelye yemeği yiyen bir erkeğin, yemeyene oranla prostat kanserine yakalanma riski yüzde 35 daha az. B vitamini ve protein deposu olan bezelye, kalp için de çok önemli.

Kepekli Ekmek: Kalp hastalıklarıyla bağırsak kanseri için birebir. Günde 12 gramdan fazlası kişiye göre zararlı olabilir.

Kiraz: 100 gramında 40 kalori bulunuyor. İçerdiği ellegic asit, vücudu kansere karşı korurken, kiraz kalp damarlarındak normal bir kan dolaşımını sağlar. Çok kiraz yenmesi, gut hastalığına yakalanma riskini de düşürür.

Çikolata: E vitamini, magnezyum ve demir kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürür. Günde en fazla 1 çikolata yiyin.

Elma: Günde 5 adet yiyin.

Mısır Gevreği: Günde 1 tabak yeterli.

Salatalık: Diyet yapanların en büyük yardımcısı olan salatalık, kolestorelü düşürür. Kalbi güçlendirir. Unutmadan ekleyelim. Salatayı soymadan yiyin. Çünkü kalbi kuvvetlendiren madde, kabuğu ile derisi arasında bulunuyor.

Yumurta: Tüm yiyecekler içinde en kaliteli proteini içerir. En önemli özelliği, kolesterol oranını düzenleyen lisitin maddesi içermesi. Tavada az yağda pişirilmiş yumurtayı tavsiye ederiz.

Sarmısak: Mutfağınızdan eksik etmeyin. En az 1000 doğal tedavide kullanan sarımsak, sindirim sisteminden, kansere, kan dolaşımından kalp hastalıklarına kadar her şeye deva. Ancak hamileler dikkat. Aşırı sarımsak da kalp yanmaları ve çarpıntılarına yol açar. Günde bir diş yeter.

Humus: E vitamini zengini humus, kanda kolestorel oranını da ayarlar.

Kavun: Bir kavunun yarısı insan vücudunun günlük C vitamininin ihtiyacının tamamını, A vitaminin de yüzde 15′ini karşılar. Kavun, kalp ve böbrek hastalarının diyetlerinde sıkça kullanılan bir meyvedir.

Süt: Fazla söze gerek yok. Tam bir kalsiyum, protein, folik asit, A, E and D vitaminleriyle fosfor deposu. Çocuk ve genç ve hamilelerin günde en az yarım liste içmesini tavsiye ediliyor.

Şeftali: Bir şeftali, günlük C vitamini ihtiyacınızın yarısını karşılar. Sindirimi kolay olan meyvanın koyu renklilerini tercih edin. Çünkü kabuğuna renk veren betacarotene maddesi, kalp ve kansere karşı iyi gelir.

Pirinç: Potasyum, E ve B12 dışında tüm B vitaminlerini içerir. Özellikle kolon ve bağırsak kanserlerine karşı doğal bir savaşçıdır. Kolesterolü düşürdüğünden kalbe iyi gelir.

Tuz: Vücuttaki kan dolaşımını ve sinir sistemini düzenler. Mide kanseri, kemik erimesi, kalp sorunlarına bire birdir. İngiliz Sağlık Bakanlığı, halkına günde 9 gram tuzun kafi olduğunu, aşırısının vücuda zarar vereceğini açıkladı.

Çay: Günde 2 bardak içilen çayla, 4 elma, 5 soğan, 7 portakal yemiş gibi kalp dostu antioksidant maddesini almış olursunuz. İngilizler, özellikle çocukların haftada en az 6 bardak sütlü çay içmesini öneriyor.

Ton Balığı: Kolesterol ve tansiyonu düzenlediğini biliyor muydunuz? Anemi hastalığına karşı D ve B12 vitamini içerir. Birçok kansere karşı vücudu içerdiği nikotinik asitle korur. Bir konserve ton balığı vücudun D vitami ihtiyacının tamamını karşılıyor.

Hindi Eti: 125 gramı, vücudun günlük folik asit ihtiyacını karşılar. Folik asit, kan hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.

Karpuz: Bir dilimiyle günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 80′ini karşılarsınız. İçerdiği potasyum, kan dolaşımını sağlar.

Kırmızı şarap: Kabuğundaki resveratrol adlı, kansere karşı çok iyi gelen bir kimyasal madde içerir. Kan pıhtılaşmasını engeller. Günde en fazla 2 kadeh öngörülüyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.