Şifalı Bitkiler

Meme ucu çatlaklarına gayazulen çiçeği ile tedavi

Gerek emzirme işleminin doğru yapılmamasından, gerekse bebeğin uzun süreli ve sık sık emmesiyle meydana gelen meme ucu çatlakları birçok annenin en büyük sorunlarındandır. Oysa gayazulen çiçeği hem meme ucu çatlaklarına hem de memede meydana gelen ağrılarda etkili bir şifalı bitkidir.

Yüzyıllar önce Güney Amerika’da yerlilerinin tedavi amacıyla kullanmaya başladığı gayazulen çiçeği, modern dünyada da annelerin imdadına yetişti.

Türkiye’de doğru emzirme teknikleri yeterince uygulanmadığı için birçok anne, meme ucu çatlakları sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Bu durum anneyi emzirmeden uzaklaştırdığı gibi bebeği de gelişimi için şart olan anne sütünden mahrum bırakıyor.

Bitkisel pomat yan etkisiz

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Op. Dr. Hakan Ünlü, şunları söyledi:

“Doğru emzirme tekniklerinin kullanılması ve bu amaca yönelik tedavi ve önlem amaçlı bitkisel pomatlar, annelerin bu dönemde işini kolaylaştırıyor.

Halk arasında alkolle, karbonatlı suyla silme gibi inanışlar yanlış. Bunun yerine gayazulen etken maddeli bitkisel pomad tercih edilmeli. Çünkü bitkisel pomadların toksik özelliği yok.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.