Şifalı Bitkiler

Kalınbağırsak iltihabı ve tedavi yolları

Sindirim sisteminin kalınbağırsak bölümünde en sık görülen hastalık olan kolitin yoğunluğu ve belirtileri, oluşan iltihaplanmanın derecesine bağlı olarak değişebilmektedir. Belirtileri kişilerin özelliklerine göre değişmekle birlikte genelde, ishal ve kabızlık arasında sürekli değişimler, hareketliliğin azalması ve depresyondur.

Şiddetli ağrılara yol açabilen bu hastalık, şifalı bitki kullanımı ve uygun beslenme diyetleri ile kısa sürede tedavi edilebilir.

Uygun bitki karışımı aşağıdaki gibi olabilir:

2 ölçek hatmi kökü,
2 ölçek civanperçemi,
1 ölçek mürver çiçeği
1 ölçek mayıs papatyası,
1 ölçek aynısafa veya ısırganotu.

Bitkiler çok ince kıyılarak ölçülür ve iyice karıştırılır. Yarım veya bir tatlı kaşığı dolusu bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 8-10 dakika üstü kapalı biçimde demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak bitki çayı, aç karnına veya öğün aralarında içilir.

Ayrıca, günde 6 yudum eğir kökü çayı, yemeklerden önce ve sonra birer yudum olmak üzere içilmelidir.

Taze lahana özsuyu kullanımı da tedavi süresinin kısalmasına ayrıca katkıda bulunabilir( onikiparmakbağırsağı ülseri bölümüne bakın).

Bağırsak mukozasını sıklaştırıcı, güçlendirici olarak, meşe kabuğu veya ceviz yaprağı çayı da kullanılabilir. Ayrıca, iltihabın kurutulmasında başlıca rolü üstlenebilecek olan, echinacea preparatlarının kullanımı da ihmal edilmemelidir.

Hastalığın nedenleri arasında stres ve korku da bulunuyorsa, bitki karışımına, sinir sistemini yatıştırıcı bitkilerden kediotu kökü, sarı kantaron ve ıhlamur da eklenebilir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.