Şifalı Bitkiler

Hemorid hastalığına iyi gelen şifalı bitkiler

Anal bölgenin varisi olarak tabir edilen hemorid, sfinkter (makat) damarlarının genişleyerek deforme olması hastalığıdır. Halk arasında basur olarak da bilinen hemoroid çok ağrılı, hatta kanamalı olarak görülebilir.

Hemorid rahatsızlığında eğer yoğun kanama probleminiz var ise mutlaka bir genel cerrahi uzmanına başvurmalı ve gereken tedaviyi almalısınız.

Hemorid hastalığının tedavisi için kullanabileceğiniz bitkisel tedavi yöntemlerinden birkaçı aşağıdadır.

Toz zerdeçal ile hemoroid tedavisi

Toz zerdeçal hemoroid için çok faydalıdır. Aktif maddesi kurkumindir. 1 silme tatlı kaşığı zerdeçal (yaklaşık olarak 3 gram), ortalama 30-90 mg kurkumin içerir. 200 mg/gün’lük dozlarda (yaklaşık 2-4 silme tatlı kaşığı toz) zerdeçalın antienflamatuvar, antikanserojen ve antiaterojenik olduğu gösterilmiştir. Şimdiye kadar bilinen bir yan etkisi yoktur.

Karahalle ile hemoroid tedavisi

Karahalle bitkisi taş kadar sert bir bitkidir ve kahve çekirdeğine benzer. 100-150 gram karahelleyi çok az miktarda sade veya sıvı yağ ile, kısık ateşte, sürekli karıştırmak suretiyle pişirin. Pişirilen karahelle çekirdekleri yumuşak bir kıvam alacaktır. Altını kapatıp, ılıyıncaya kadar bekleyin ve ılıyan çekirdekleri cam bir kavanozda saklayın. Hemoroid şikayetlerinizin yoğun olduğu günlerde, yemeklerden önce, günde 2-3 kez 1 adet çekirdeği çiğneyin.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.