Şifalı Bitkiler

Elma sirkesi nasıl yapılır?

Bedeni güçlendiren, stresi yok etmeye yarayan, solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini azaltan, kramplara iyi gelen ve kasların güçlenmesini sağlayan elma sirkesinin önemli faydaları bulunur. Aynı zamanda hemoroide, kabızlığa, gaz şişkinliğine, yaraların iyileşmesine, ergenlik sivilcelerine ve daha birçok soruna iyi gelmektedir.

 

Elma sirkesini şifa amaçlı kullanmak isteyenler için, elma sirkesinin tarifini sizlerle paylaşıyoruz. Elma sirkesinin hiçbir yan etkisi bu zamana kadar görülmemiştir.

Elma sirkesi yapmak için şeker miktarı fazla olan elmaları tercih edin. Hem ekşi hem tatlı elma tercih ederek farklı bir tat katabilirsiniz. Hijyene çok önem vermelisiniz. Elma ve kullanacağınız malzemeleri iyice yıkamalısınız. Elmaları küçük parçalara bölün. Parçalarına ayırdığınız elmaları presleyin yada katı meyve sıkacağı ile suyunu çıkarın. Suyunu çıkardığınız meyvelerin şekeri fermantasyona uğrar. Önce alkole sonra da asetik bakterilerin sebep olduğu fermantasyon ile sirkeye döner. Isı ve oksijen bu durumda çok önemlidir. Kavanoz seçiminiz geniş ağızlı ve derin olmalıdır. Hava ile temasın iyi olması için bu tür kavanoz kullanılmalıdır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.