Şifalı Bitkiler

Doğru besinlerle hastalıklardan korunabilirsiniz

Besinler, bizi doyurmanın ötesinde biyolojik bakımdan aktif güçler sayesinde hastalıklara karşı korumak, güçlü ve sağlıklı tutmak görevlerini de üstleniyor. Uzmanlar, insanların doğru yiyecekleri tüketerek hastalıklarla daha kolay savaşabileceklerini söylüyor.

Domatesteki likopen, çaydaki polifenoller, üzüm çekirdeği yağındaki proantosiyanidinler, soyadaki izoflavonlar, ceviz ve keten tohumundaki Omega-3 yağ asitleri, biyolojik gücü yüksek besinlerin en ünlü olanları.

Enginar
Vücuttaki zehri atma etkisi sayesinde başta romatizma olmak üzere gut hastalığı ve eklem yanmasına karşı birebirdir. Folik asit ve potasyum kemikleri güçlendirir.

Domates
C vitamini boldur.

Tahıl
İçerdiği doğal kimyasallar, romatizmanın yol açtığı eklem yanmalarını azaltır.

Hardal
Yapımında kullanılan beyaz hardal taneleri, ısı açığa çıkartma, üretme etkileri sayesinde romatizmal ağrıları hafifletir.

Zencefil
Uyarıcı etkileri kan damarlarını genişletip kan dolaşımını artırarak, romatizmal ağrıları ve yanmaları yok eder.

Kekik
Timol adı verilen bir tür doğal yağ, vücuttaki diğer yağların parçalanmalarını sağlar. Kekik yağı, banyoda sürüldüğü zaman romatizma ağrılarını büyük oranda azaltır.

Balık
Eklem ağrılarını, balık yiyerek azaltabilirsiniz. Somon ve Tuna balığını tercih edin.

Nohut
Sebze hormonu “fitoöstrojen” içerir. Bunlar östrojenin vücuttaki etkilerini dengeler ve menopozun yarattığı etkilere karşı korur. Sebze proteininin en zengin kaynaklarından biridir.

Kola
Kafein vücudun yorgunluğunu alır ve konsontrasyonu sağlar.

Üzüm
İçerdiği “elajik” asit sayesinde, menopozun neden olduğu kemik erimesine karşı korur. Kandaki östrojen seviyesini yükselterek de menopoz semptomlarını en aza indirir.

Kuşkonmaz
Folik asit, C ve E vitaminleri içerir. Yenilen besinlerin vücuttaki zehirli kalıntılarını atmayı sağlar. Karaciğer ve böbreklerin çalışmasını kolaylaştırır, destekler. Bu nedenle doktorlar, sistit hastalarının mutlaka kuşkonmaz yemeleri gerektiğini söylüyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.