Şifalı Bitkiler

Böbreklerinizin sağlığını şifalı çaylarla koruyun

Uzmanlar, böbrekleri rahatlatabilen bitkileri yalnızca idrar yolları problemlerinde etkili olmakla kalmayıp tüm bedeni tedavi ettiğini ve böylece vücudumuzun temizleyiciliğini üstlenen böbrekleri desteklediğini belirtiyor. İşte böbrek sağlığı için çaylarını yapıp tüketebileceğiniz bitkiler…

Hindiba, yoğurtotu ve kuş yaprağı gibi bitkilerden yapılan çaylar, böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor.

Böbreğin en önemli işlevi, bedenin sıvı dengesini düzenlemektir. Böbrek genelde sıvı dışkılayıcı bir organ olarak bilindiği halde, başlıca görevi sıvıyı muhafaza etmektir.

Böbrekten geçen sıvının önemli bölümü, sisteme yeniden kazandırılır. Bedene giren sıvının yalnızca küçük bir bölümü, atık maddelerin çözünmesinde kullanıldıktan sonra idrar kesesine gönderilir. Böbrek, bedenin tuz dengesini de düzenler.

Böbreğin bir başka önemli işlevi de, kandaki asit oranını dengelemektir. Ayrıca, atık maddelerin ve kullanılabilir maddelerin ayrışımından da sorumludur.

Kan böbreklerde süzülürken bazı yaşamsal moleküller (örneğin glikoz ve aminoasitler) kandan ayrılır ve idrara karışır. Ama daha sonra atık maddeler dışkılanırken, bu önemli moleküller yeniden özümlenir.

Böbreğin çapraşık bir organ oluşu, bir bakıma atık maddeleri ve yaşamsal öneme sahip molekülleri ayrıştırabilme yeteneğinden kaynaklanır.

Böbrekler ayrıca, kan basıncının düzenlenmesinde etkili olan renin hormonunun yapımına da katkı sağlar.

İdrar artırıcı bitkiler

Hindiba (yaprak veya kök), belki de en etkili ve en değerli idrar artırıcı bitkidir ve bol miktarda potasyum da içerir. Hâlbuki idrar artırıcı ilaçlar kullanıldığında, bedenden bol miktarda potasyum atılması nedeniyle çok zararlı yan etkiler oluşabilir.

Hindiba alındığında ise yalnızca bu yan etkilerden uzak durulmaz, aynı zamanda bedendeki potasyum düzeyi de yükseltilmiş olur. Hindiba ayrıca, karaciğer güçlendirici olarak çok ünlüdür ve çok yönlü bir biçimde kullanılabilir.

Yoğurtotu, genel anlamda diüretik etkiye sahip olan değerli bir bitkidir. Kan temizleyici, lenf sistemini temizleyici ve idrar artırıcı etkileri sayesinde, bu sistemde görülen tüm hastalıklarda öncelikle kullanılabilir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.