Sağlık

Yoğurt meme kanseri riskini azalyıyor

Yoğurtta bulunan faydalı bakterilerin insan sağlığına çok olumlu etkileri var. Bazı gıdaların meme kanseri riskini azalttığını söyleyen uzmanlar, yoğurtta bulunan faydalı bakterilerin (probiyotikler) insan sağlığına çok olumlu etkilerinin bulunduğunu, bağırsakları ve sindirim sistemini düzenleyip rahatlattığını söylüyor.

Meme kanserinin en basit ve lezzetli ilacı elinizin altında bulunan yoğurt… Haftada 3-5 kez az yağlı yoğurt yemek, meme kanseri riskini azaltıyor. Protein zengini fasulyenin de kalp krizi ve kanser riskini azalttığı belirtildi…

Yoğurdun mide ülseri ve vajina enfeksiyonu risklerini de azalttığını kaydeden Beslenme ve Diyet Uzmanı Canan Öcal Kuzum, kadınların domates, kan portakalı ve karpuz gibi likopen zengini gıdaları haftada 3 – 5 kez tüketmelerini tavsiye etti.

Hücre onarıcı özelliği var

Çilek, böğürtlen, kızılcık ve ahududu gibi meyvelerin anti kanserojen özelliklere sahip ve hücre onarıcı maddeler içerdiğini kaydeden Kuzum, “Antokyanlar meme, mide ve bağırsak kanseri risklerini azaltan önemli antioksidanlar arasındadır. C vitamini ve folik asit açısından çok zengin olan bu meyveler, cildin yaşlanmaya karşı korunmasına da katkıda bulunuyor” ifadesini kullandı.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.