Sağlık

Yılda 3 bin çocuk kansere yakalanıyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yılda aşağı yukarı 3 bin çocuğun kansere yakalandığını ve bunların yüzde 70′e yakınının hayatlarına şifa ile devam ettiklerini belirtirken aciz kaldıkları bir konuyu dile getirdi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yılda aşağı yukarı 3 bin çocuğun kansere yakalandığını ve bunların yüzde 70′e yakınının hayatlarına şifa ile devam ettiklerini belirterek, “Fakat hem tedaviler sırasında hem de tedaviler sonrasında, gerek kanserli bir çocuğa, gerekse onun ailesine sosyal destek noktasında henüz istediğimiz yerde olduğumuzu söyleyemeyiz” dedi.

Genç Bilkentliler Derneği’nin, Kanserli Çocuklara Yardım Derneği (KANÇODER) yararına düzenlenen, “Ayçiçeği’nin Uyanışı” yardım gecesi Rixos Grand Otel’de yapıldı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ve çok sayıda davetlinin katıldığı gecede, geliri KANÇODER’e bırakılmak üzere müzayede de düzenlendi.

Bakan Akdağ, burada yaptığı konuşmada, kendisinin kanserli çocuklarla yaklaşık 14 yıl ilgilendiğini söyledi. 2002 yılında, parlamentoya girmeden önce Erzurum Atatürk Üniversitesinde “Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı”nda görev yaptığını ve o bölgedeki kanserli çocukların tedavisiyle ilgilenen tek kişi olduğunu ifade eden Bakan Akdağ, şöyle devam etti:

“Sosyal güvenlik problemiyle uğraşmak da o dönemde doktorun başına kalırdı ve bu konuda gerçekten çok sıkıntı çekerdik. Yeşil kartlıyı tedavi etmeye çalışırdık ve başımıza şöyle işler de gelirdi: Bir çocuğun kanser tedavisi sırasında 2. sene kisve değişirdi. Biz anlardık ki, o ilk sene amcasının oğlunun yeşil kartıyla bize gelmiş. Ne yapacaksınız? İhbar mı edeceksiniz? İhbar da edemezsiniz çünkü çocuğun tedavisini yapamazsınız. Görmezden geldiğimiz çok olmuştur öyle şeyleri. Allah’a hamdolsun ki, Ak Parti hükümetleri son sekiz sene içerisinde büyük bir sağlık dönüşümünü gerçekleştirerek, bütün bunları geride bıraktı.

Bugün çocuklarımız, doğdukları andan itibaren hiçbir sigorta aramaksızın her türlü tedaviyi alma hakkına sahipler. Erişkinler de aslında kanser ve benzeri hastalıklar söz konusu olduğunda, hiçbir katkı payı ödemeden gerek hastanelerdeki, gerekse ayaktaki tedavilerini alıyorlar. Hatta bir kanserli vatandaşımız, bugün özel bir hastanede kanser tedavisi de görse, Sosyal Güvenlik Kurumu onun bütün harcamalarını karşılıyor ve özel hastanenin ilave bir ücret almaya hakkı yok. Şükürler olsun Türkiye’de böyle sosyal adaletçi, insanı önemseyen bir sistemi kurabildik.”

Recep Akdağ, yılda aşağı yukarı 3 bin çocuğun kansere yakalandığını vurgulayarak, “Bu çocuklarımızın yüzde 70′e yakını şifa ile hayatlarına devam edebiliyorlar. Çocukluk çağı kanserlerinin, böyle bir özelliği vardır. Büyük çoğunluğu iyileşir ama çok uzun süre emek vermek gerekir. Fakat hem tedaviler sırasında hem de tedaviler sonrasında gerek kanserli bir çocuğa gerekse onun ailesine sosyal destek noktasında henüz istediğimiz yerde olduğumuzu söyleyemeyiz. Kuşkusuz bu ailelere sosyal yardımlar da yapılıyor ama işte KANÇODER gibi dernekler ve bu dernekler yardım yapan hayırseverler artık bu boşluğu doldurmuş olacaklar” diye konuştu.

Bugün Türkiye’nin her yerinde çocukların belli merkezlerde kanser tedavisi alabildiğinin altını çizen Akdağ, “Çocukluk çağı kemik iliği nakli ile ilgili eksikliklerimiz vardı. Bu eksiği önemli ölçüde giderdik. Hala eksiğimiz var. Önümüzdeki bir sene içerisinde kalan bu kısmın eksiğini de inşallah tamamen ortadan kaldıracağız” dedi.

Genç Bilkentliler Derneği Başkanı Ömer Faruk Tanrıverdi de derneklerinin 2007 yılında Bilkent Üniversitesi’nde öğrenim gören 12 öğrenci tarafından, okuldaki sosyal iletişim ağını genişletmek ve toplumsal duyarlılığı artırmak amacıyla kurulduğunu ifade ederek, ilkelerinin, okul içindeki duyarlılığı her kademede artırarak, insanlarda farkındalık yaratmak olduğunu söyledi. Derneklerinin kurulduğundan bu yana birçok sosyal duyarlılık projesine imza attığını ifade eden Tanrıverdi, “Yaptığımız tüm projeler genç arkadaşlarımızın hayalleriyle başladı. Unutmamalıyız ki, tarihteki tüm önemli insanların tek ortak noktası yapmakta olduklarına inanmış olduklarıdır. Bizler de yapacaklarımıza inandık ve başarılarımızı buna borçluyuz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de sadece lösemi hastası çocukların olmadığını hatırlatan Ömer Faruk Tanrıverdi, “KANÇODER tüm kanser hastası çocuklarımıza yönelik çalışmalar yürütmektedir. Unutulmamalıdır ki, bir kanser hastası çocuğumuzun tedavi sürecindeki tüm masraflarını karşılaması için yaklaşık 300 bin TL gerekmektedir” dedi.

Çocuklarda kanserin nedeni

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.