Sağlık

Yeni çocuk sahibi olanların kabusu hemanjiom

Tıpta yüz ve vücutta görülen ve “hemanjiom” olarak adlandırılan lekeler, yeni çocuk sahibi olan çiftlerin korkulu rüyası. İyi haber ise, bunun tedavisi olan bir sağlık sorunu olması.

Bebeğin yüzünde minicik bir kırmızı leke ile başlayan bu hastalığın bazı türleri, zamanla kendiliğinden yok olurken, bazı türleri hızla büyüyen kan kesecikleri haline gelip, yakınında bulunduğu organın işlevini kısıtlayabiliyor. Bu da hastaların sosyal yaşam ve psikolojilerini olumsuz etkiliyor.

İlk altı ayda

Hemanjiom, yeni doğanlarda genellikle 6 aya kadar büyüyor ve 1-1.5 yaşından sonra tamamen küçülüp kaybolan bir doku olarak tanımlanıyor. Genelde tehlikesiz bir lezyon olmasına rağmen bazı durumlarda ciddi zararlar yaratabiliyor. Bu nedenle hastanın kontrol altında tutulması gerekiyor. Bu konudaki en büyük ikilemin, hastadaki kitlenin hemanjiom mu, yoksa “vaskülermal formasyon” mu olduğunun ayırt edilebilmesi olduğu belirtiliyor.

Hemanjiom için beklemek, diğeri için ise iyi bir planlama yapmak gerekiyor. Vücudun stratejik bölgeleri (yüz vb.) dışında hemanjiomlarda tedaviye gerek görülmüyor. Ancak lezyon vasküler malformasyon olan ve çocukla birlikte büyüyen kitle, zamanla deformasyonlara yol açıyor.

Örneğin göz kenarındaki minik kitlenin hızla büyümesi gözü kaplamasına ve körlüğe neden olabiliyor. Bu süreçte hem ilgili organların işlevlerinde sorun yaşanıyor, hem de vücudun en dikkat çeken bölümündeki bu sorun, çocuğun psikolojisini bozuyor. Hemanjiom bebeğin doğumundan itibaren 15 gün içinde kırmızı bir leke olarak belirip büyümeye başlıyor. Eğer sorun damar kaynaklı ise leke, doğuştan olup küçüklüğü nedeniyle fark edilmeyip zamanla büyüyor. Bu noktada ayırıcı tanı için farklı kriterler ve inceleme yöntemleri gerekiyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.