Sağlık

Yeni annelerin merak ettiği sorulara cevaplar

Henüz yeni anne olmuş kadınların annelik konusunda gerekli her şeyi bilmeleri elbette beklenemez. Fakat yeni anneler bazı durumlarla karşılaşırlar ki bebekleri için endişelenmeden edemezler. İşte yeni annelerin en çok merak ettiği sorulara uzmanların verdiği cevaplar…

Bebeğim anne sütü ile besleniyor. İshal gibi kaka yapıyor. Çok endişeleniyorum, ne yapmalıyım?

Anne sütü ile beslenen bebeklerin dışkı özellikleri formül süt (mama) ile beslenenlere göre oldukça farklıdır. Anne sütü kakası altın sarısı renkte, özel bir ekşi kokuya sahip, sıvı kıvamda olan bir kakadır.

Anne sütü alan bebekler günde 7-8 kez dışkılayabilirler. Dolayısıyla endişe etmenize gerek yok. Eğer çocuğunuzun yukarıda sayılan özelliklerde olmayan dışkılaması, kanlı-yapışkan kakası ve ateşi varsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Bebeğim 2 aylık, sütümün yettiğini nasıl anlayabilirim?

Ülkemizde yeni doğan bebeklerin yüzde 95′i emzirilmektedir. Ancak, ilk 6 ayda tek başına anne sütü ile beslenme oranı maalesef yüzde 5′in altına inmektedir. Anneler doğumdan sonra çeşitli nedenlerle ek besinlere başlamaktadır.

Ek besinlere erken başlama nedenleri arasında ilk sıralarda; anne sütünün yetersiz veya yararsız olduğu inancı ve bebeğin aşırı ağladığı, dolayısıyla aç kaldığı düşüncesi yer almaktadır. Kadınların yüzde 99′unun aynı anda 2 bebek büyütecek kadar süt üretme kapasitesine sahip oldukları ve süt üretimini etkileyen en önemli faktörün, bebeğin doğru teknik ile ve sık aralarla emzirilmesi olduğu unutulmamalıdır.

Bebeğin ilk 6-8 hafta boyunca günde 8-12 kez beslenmesi, emme sırasında yutma hareketlerinin gözlenmesi, günde en az 5 kez idrar yapması, ilk haftada görülen tartı kaybının yüzde 8′den az olması, zamanında doğan bebekler için 10-15. günde, erken doğan bebekler için ise 3. haftada doğum kilosuna ulaşması ve haftada en az 150 gram, ayda en az 600 gram tartı alması yeterli beslenmenin göstergesidir.

Çocuğum 4 aylık, emzirmeyi çok istiyorum ama işe başlamak zorundayım. Ne yapmalıyım?

İşe başlamanız emzirmeyi keseceğiniz anlamına gelmez. Mümkünse işe başlarken hafta ortasında başlayın, böylece bebeğinizden uzak olduğunuz ilk günler daha az olur. Eğer iş yerinizde uygun bir ortam varsa anne, çocuğunu işyerine götürebilir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.