Sağlık

Yapay genle kanser tedavisi umudu

Türk bilim adamları tarafından üretilen yapay genler sayesinde, kanser tedavisinden aşı üretimine, endüstriyel atıkların temizlenmesinden enerji üretimine kadar birçok alanda faydalanılabileceği bildirildi.

Yapay gen çalışmalarının bir yıl kadar sürdüğünü anlatan ODTÜ Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Mahinur Akkaya, Türkiye’de ilk defa bir şirketin bunu yaptığını aktardı.

Yapay canlı için

Akkaya, yapay genin herhangi bir organizmaya ihtiyaç duymadan, sadece “dizilim” (sekans) bilgisiyle üretmeyi sağlayan bir yöntemle oluşturulduğunu bildirdi. Sekansların bir bütün halinde doğada mevcut olmadığını dile getiren Akkaya, “O yüzden bunlara sentetik gen deniliyor’’ dedi.

ODTÜ Genetik Mühendisi Burak Yılmaz da “yapay canlının ilk adımı” olan yapay genin, genetik veri tabanlarında bulunan DNA dizilimlerinin laboratuvar yöntemleri ile fiziksel hale dönüştürülmesi olduğunu belirtti.

Yılmaz, ayrıca kanser tedavisi için kullanılan gen terapilerinde yapay genleri kullanarak tedavi sürelerinin hızlandırılabileceğini vurguladı.

Yeni aşı üretimi

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.