Sağlık

Yanlış emzirme bebeklerde ölüm nedeni

Uzmanlar, her yıl yanlış emzirildiği için çocuk acil servisine getirilen ve hayatını kaybeden yaklaşık 10 bebek vakası ile karşılaştıklarını belirtiyor ve anneleri emzirme konusunda dikkatli olmaları için uyarıyor.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Kırımi, her yıl yanlış emzirildiği için servise getirilen 10 bebeğin öldüğünü söyledi.

Özellikle bölgede annelerin bebeklerini yatırarak emzirmesinin yaygın bir hata olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kırımi, şunları kaydetti:

“Bazı anneler, geceleri bebeği yatağına alarak yatar pozisyonda emzirmeye çalışmaktadır. Bir müddet sonra anne yorgunluk ve uykusuzluktan dolayı kendinden geçmekte ve uyumaktadır. Anne uyurken bebeğin ağzında göğsü kalmaktadır. Uyku esnasında bebeğe doğru döndüğünde ya da bebeği göğsü ile sıkıştırdığında bebek nefes alamamakta ve hayatını kaybetmektedir.”

Özellikle bazı genç anneler ile eğitimsiz olan ya da ilk annelik dönemini yaşayan kadınların, bebekleri hatalı emzirdiğini anlatan Prof. Dr. Kırımi, şöyle devam etti:

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.