Sağlık

Yağış miktarı otizmle doğru orantılı

ABD’de yapılan bir araştırmada, fazla yağış alan bölgelerde yaşayan çocuklarda otizm hastalığına daha sık rastlandığı belirlendi. Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine Dergisi’nde yayınlanan araştırmada, ABD İklim Merkezi’nin verileri ile California, Oregon ve Washington eyaletlerindeki otizm sıklığı verileri kullanıldı.

Yapılan analizde, bölgedeki yağış miktarı arttıkça okul çağı çocuklarındaki otizm sıklığının da arttığı görüldü.

Yağışlı bölgelerde otizm hastalığının daha sık görülmesinin çeşitli açıklamaları olabileceğini belirten araştırma ekibi başkanı Michael Waldman, güneş ışığı ile daha az karşılaşmaya
bağlı D vitamini eksikliğinin hastalığa neden olabileceğini kaydetti.

Waldman’a göre bu durumun diğer bir açıklaması ise; yağmurlu bölgelerde çocukların zamanlarını daha fazla ev içinde ve televizyon, video izleyerek geçirmesi. Üçüncü bir açıklama da; yağmurlu bölgelerde çocukların atmosferde taşınan çeşitli kimyasallarla karşılaşma riskinin artması.

Araştırmanın bulgularını yorumlayan İskoçyalı otizm uzmanı Richard Lathe, bulguların en olası açıklamasının yağışlarla birlikte taşınan çeşitli çevresel kimyasalların otizm gelişimini tetiklemesi olduğunu dile getirdi.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.