Sağlık

Varisin nedenleri ve varis tedavisi

Kadınların korkulu rüyası olan varisin, yalnızca estetik açıdan değil sağlık açısından da dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlık olduğunu belirten uzmanlar, varisin önlenmediği zaman çeşitli sağlık sorunlara neden olduğunu belirtiyor.

Tüm kadınların en büyük sorunlarından biridir varis. Çok önemsenmese de sağlık açısından son derece önemli olan varis, toplardamarların genişlemesi ve şişmesi ile oluşur. Bu durum, damarların deri yüzeyinde görünür hale gelip morarması ile kendisini gösterir. Ayak bileklerinde şişlikler oluşabilir. Uzun süre ayakta kalındığında, bacaklarda ağrı ve karıncalanma hissedilir.

Varis tedavi edilmezse, ciltte çeşitli ödemlere sebep olabilir. İlerleyen varis, kan dolaşımında da önemli problemlere yol açabilir. Bu yüzden, varislerin ilerlemesine engel olmak gerekir.

Ailesel yatkınlık, varisin en önemli nedenidir. Ayakta fazla kalmanın yanında, hareketsiz uzun süreli oturmayı gerektiren işler de varise yol açabilir. Bunun yanında, şişmanlık ve yaşlılık da risk faktörleri arasındadır.

Hamilelik sırasında aşırı kilo alımı ve hormonal değişiklikler de varisin oluşmasında etkilidir. Kadınlarda daha sık rastlanmasının nedeni, hormonal etkenlerin yanında, gebelikler ve doğum kontrol ilaçlarıdır.

Çok sıcak suyla duş almak da varislerin ilerlemesini hızlandırır. Bu nedenle kaplıca, sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durmak, önem taşır. Öte yandan, dar pantolonlar da varisin oluşmasındaki en büyük etkenlerden biridir.

Yüzün ve yürüyüş yapın

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.