Sağlık

Uyku zihin ve sinir sistemi gelişimini etkiliyor

Bedensel ve zihinsel gelişmeler için gerekli işlevlerin gerçekleştiği bir süreç olan uyku sırasında; büyüme hormonunun düzeyi artıyor, protein sentezi hızlanıyor ve sinir sistemi gelişiyor.

Çocuklar; ninnilerde söylendiği gibi, uyuyarak büyüyor. Bu yüzden, bebekler için uyku son derece önemli. Çünkü bebeğin beyninin büyüme ve gelişme süreci, ileride yürüme, konuşma ve düşünme imkanı veren nöron bağlantılarının oluşumuna bağlı. Anne Bebek dergisinin Mayıs sayısında yer alan bilgilere göre, bağışıklık sisteminden vücudun yenilenmesine kadar birçok yararı olan bebeğin uykusuna, çok dikkat etmek gerekiyor.

Zeka gelişimini sağlıyor
Uyku, bebeğin zeka gelişimini hızlandırıyor. Bebeklerin zihinleri uyurken de çalışıyor ve öğrenme süreçleri devam ediyor. Bebek, uyanıkken gördüğü, duyduğu, yaptığı ve hissettiklerini beynine depoluyor. İyi ve kaliteli uyku sırasında; depolama işlemi rahatlıkla gerçekleşiyor ve bebek güne daha zinde başlamış oluyor. Dolayısıyla, uyanıkken dış etkenlerin uyarısına, öğrenmeye daha açık hale geliyor. Uzmanlar, uyku sırasında beyinde belirgin değişikliklerin meydana geldiğini belirtiyor. Çünkü, uyku ile beynin doğrudan bir ilişkisi var. Dr. Ronald Dal, beyni şöyle tarif ediyor: “Uyanık olduğunda; tüm enstrümanların birbirini hissettiği ve uyum içinde çaldığı bir orkestra. Uyku sırasında; tüm enstrümanların bağımsız olduğu ve birbirini duymadığı bir orkestradır.”

Uykunun pek çok fonksiyonu bulunuyor; organizmanın yenilenmesi ve enerjinin korunması gibi. Uykusuzluğun olumsuz sonuçlarına gelince… Uzmanlar uyku olmazsa, nöronların yani beyin hücrelerinin hücre fonksiyonlarını bozacak derecede enerjisini tüketebileceğini veya hücre faaliyetleri sonucunda meydana gelen yan ürünlerle kirletilebileceğini belirtiyor. Yetersiz uyku ise belleğin, dikkatin ve fiziksel durumun kötüleşmesine neden oluyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.