Sağlık

Umutsuz kanser hastalarına ücretsiz tedavi

Hastalığın son aşamasındaki kanser hastalarına, ABD’nin dünyaca ünlü kanser araştırma merkezinde ücretsiz tedavi imkanı tanınacak.

TBMM Kanser Araştırma Komisyonu’nun ABD ziyaretinden sürpriz bir davet çıktı. Geçen ay ABD’ye giden 7 kişilik heyet, ‘National Human Genome Research Institute’ ve ona bağlı ‘National Insititutes of Health’ yetkilileriyle görüştü. Aralarında Türk doktor Meral Günay Aygün’ün de yer aldığı kanser uzmanları, merkezin geliştirdiği yeni projelere uygun özellikler taşıyan ileri derecedeki Türk kanser hastalarına ücretsiz tedavi önerdi.

Heyette yer alan Sağlık eski Bakanı MHP’li Osman Durmuş, tüm tedavi yöntemlerini denemiş olmalarına rağmen sonuç alamayan hastalara seslenerek, “Bu durumdaki hastalarımız, deneysel ilaç kullanmayı kabul ederek başvurursa, hiçbir ücret ödemeden tedavi için bu ülkeye gönderilecek” dedi.

Merkez, 27 ayrı branşta araştırma yapıyor. Yıllık bütçesi 30 milyar dolar, ABD Başkanı bizzat araştırmaları destekliyor. Çalışmalarda deneklerin ömrünün 3 ila 7 ay arasında uzadığı ortaya çıkmış. Genetik incelemede hastada kanserden kaynaklı bir mutasyon söz konusu ise uygun ilaç üretilerek deneniyor. Ensitü, deneysel ilaçları kabul eden insanlara kapılarını açıyor. İnsanların gen haritaları da çıkarılıyor.

Her isteyen gidemez

TBMM Kanser Araştırma Komisyonu Başkanı AK Partili Kemalettin Aydın enstitünün bir poliklinik gibi çalışmadığını, her isteyenin gidemeyeceğini belirtti:

“Orası tedaviden çok bir proje merkezi. Hastane mantığı ile düşünmemek gerekir. Proje ekipleri, hastanın şartları, hastalığın evreleri, denenen tedavi yöntemleri gibi birçok kriteri ele alarak projeye dahil ediyor. Kanser tanısı konan herkesin kabul edildiği bir yer değil. Koşullar uygun olursa Türk hastalar da dahil olabilir.”

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.