Sağlık

Ucuz kemoterapi kanseri tedavi eder mi?

Patentsiz ilaç kullanarak kanser maliyetini düşürmek mümkün mü? Lancet dergisinde yayınlanan makaleyi değerlendiren onkologlar, düşük maliyetli kemoterapi tedavisiyle kanserin etkin şekilde tedavi edilip edilemeyeceği konusuna açıklık getirdi.

Tıp dergisi Lancet, gelişmekte olan ülkelerde kanser vakalarındaki artışın, düşük maliyetle engellenebileceğine dair bir makale yayınladı.

Makalede çözümün, ilaç firmalarının ürettiği markalı ilaçlar yerine patentsiz ilaç kullanımından geçtiği belirtildi. Düşük maliyetli kemoterapiye örnek olarak da çocuklarda görülen burkitt lösemi gösterildi ve “Patentsiz ilaç kullanarak kemoterapiyi 50 dolara mal etmek mümkün. Tedavinin başarı oranı ise yüzde 50″ ifadesi kullanıldı.

Onkoloji uzmanları, Lancet’te yayınlanan makaleyi değerlendirdi ve ‘Düşük maliyetli kemoterapi kanseri etkin şekilde tedavi edebilir mi, ucuz ilaçlar, kanser tedavisinde başarı oranını nasıl etkiler? sorularının cevabını verdi.

İstanbul Bilim Üniversitesi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Demir, kanserde tedavi maliyetinin düşürülmesi için izlenen yolun tehlikeli ve güvensiz olduğunu söylerken, Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Ahmet Demirkazık, “Bu ilaçlar da bir takım testlerden geçirilerek onay alıyorlar, o yüzden bu ilaçların kullanılmasında bir sorun yok, tedavinin başarı oranı açısından da bir sakıncasının olmaması lazım” ifadesini kullandı. İşte onkologların ucuz kemoterapi ile ilgili yorumları:

Prof. Demir: “Tehlikeli ve güvensiz bir yol”

Bilim Üniversitesi Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Demir “Kanserle mücadelede önemli olan, kanseri engelleyecek veya erken teşhis ederek etkin tedavi yapacak politikalar üretmektir. Patentsiz ilaçların kullanılması, kanserde tedavi maliyetinin düşürülmesi için izlenen bir yol, ancak bence bu tehlikeli ve güvensiz bir yol. Çünkü tedavinin etkinliği açısından riskli sonuçlar doğurabilir, kanser tedavisinde etkinlik önemlidir ve ilaç seçimi kanser tedavisinde başarı oranını etkileyebilir.

Kanseri daha ucuza tedavi edeceğiz diye, etkinliği kanıtlanmamış ilaçları kullanma tedirginliği yaşamamak gerekir. Ancak patentli ilaçta tedavinin başarı oranı yüzde yüz, diğerlerinde daha düşük demek de mümkün değil. Bu tür ilaçların çok sıkı kontrol ve denetim altında kullanılması gerekir. Patentsiz ilaçların biyoyararlılığının da sıkı şekilde denetlenmiş ve araştırılmış olması gerekir.

Biyoyararlılığı kanıtlanmış jenerik ilaçlar kullanılabilir, jenerik ilaçlar Türkiye’de de kullanılıyor ve denetimleri de mutlaka yapılıyor. Kanser tedavisinde ilaçların maliyetini karşılayamayan ülkeler mevcut. Örneğin lösemi hastası bir çocuğu, yüksek ilaç maliyeti nedeniyle tedavi edemeyip evine gönderen ülkeler var ama Türkiye’de böyle bir durum söz konusu değil. Türkiye’de antibiyotiğe harcanan para, kemoterapiye harcanandan daha fazla. Biz Türkiye’de hem patentli hem de etkin ilaçları kullanarak hastalarımızı tedavi ediyoruz.”

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.