Sağlık Sigara | Zararları ve Bırakma Yöntemleri

Tütünü kim buldu?

Hepimizin çok iyi bildiği gibi sigara ve tütün kullanmak, başta kalp, kanser, üst solunum yolları hastalıkları olmak üzere çok ciddi hastalıkların teşekkülünde en etkili faktörü meydana getirmektedir. Sigara üzerine yapılan birçok araştırma, insan sağlığı üzerindeki menfi etkisini gözlerimizin önüne serse de, maalesef çoğumuz bu kötü alışkanlığımızda kurtulamamaktayız. İnsanları genç yaşta pençesine alan bu zehir, toplumun sağlığı için en büyük tehditlerden biridir. Sigara tüketiminin artmasıyla sağlığımız bozuluyor.

Sigara içmeyen kişilerin de kapalı yerlerde içilen sigaranın etkisinde kaldıkları göze alınırsa, ister içelim ister içmeyelim, sigaranın büyük bir tehlike olduğunu ve hepimizi ilgilendirdiğini kolayca iddia edebiliriz.

İşte bu web sitesini kurmaktaki amacımız, olabildiğince objektif ölçülerde kalarak size yardımcı olmak ve kafalarınızı kurcalayan soruları aydınlatıcı cevaplar verebilmektir.

Sigara ve tütün alışkanlıkları konusunda yaptığımız araştırmaları bu web sitesinde toplamaya çalıştık.

—Tütün nedir?

—Modern toplumda sigaranın yeri?

—Sigaranın zararları,

—Sigara kullanmanın ana sebepleri?

—Sagara ve tütün alışkanlıklarının insan organizması üzerinde yaptığı tahribat,

—Sigarayı bırakmak için size yardımcı olabilecek metotlar ve sigara hakkında daha pek çok bilgiyi bir araya getirdik.

Tarihi belgeler, tütünü ilk eken ve kullananların Amerika kıtası yerlileri olduğunu göstermektedir.

15. Asırda Amerika kıtasını bulan Kristof Kolomb ve yanındaki denizciler, buralarda yaşayan yerlilerin Avrupa ve Asya’da bilinmeyen bu bitkiyi ekip kullandıklarını gördüler. Kristof Kolomb ile birlikte yeni kıtaya yolculuk yapan iki İspanyol gemicinin seyahatnamelerinde anlattıklarına göre, Bahama adalarındaki yerliler, kadınlı erkekli gruplar halinde toplanarak kurutulmuş tütünleri kâğıda sarıyorlar ve çıkan dumanı adeta kutsal bir tören havasıyla içlerine çekiyorlardı. Bu yerliler, tütüne tobaccos diyorlardı.

Tütünü, 1518 yılında, Amerika’dan dönen İspanyol ve Portekizli gemiciler Avrupa’ya getirdi. Kısa süre sonra bu bitki hem Avrupa’da, hem Asya’da ekilmeye ve git gide artan oranlarda kullanılmaya başlandı.

Keyif verici bu maddenin sağlığı bozduğunu fark eden imparator ve din adamlarının yasaklamaları da hiçbir fayda vermeyince, günümüze kadar tiryakilerin sayısı katlana katlana arttı.

Tarihte, tütünle en sert savaşı Osmanlı İmparatorluğu ve İngiltere Krallığı yürüttüler. Fakat bu ülkelerde de tam bir başarı sağlanamadı.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.