Sağlık

Türk kadını kanser olduğunu geç öğreniyor

ABD’deki John Hopkins Üniversitesi Meme Kanseri Merkezi görevlisi dünyaca ünlü cerrah Dr. Loraine Tafra, Türkiye’de kadınların meme kanseri teşhisinde geç kaldıklarını belirtti.

ABD’deki John Hopkins Üniversitesi Meme Kanseri Merkezi görevlisi dünyaca ünlü cerrah Dr. Loraine Tafra, Türkiye’de kadınların meme kanseri teşhisinde geç kaldıklarını belirterek, “Oysa erken teşhis edildiği zaman kısa sürede kontrol altına alınarak kanserin ilerlemesi ve yayılmasını önlemek mümkün” dedi.

ABD Meme Kanseri Vakfının bir dönem başkanlığını da yapan Tafra, bir etkinliğe katılmak üzere geldiği Mersin’de yaptığı açıklamada, özellikle meme kanserinin daha sık görüldüğü 50 yaş ve üzeri kadınların yıllık poliklinik muayenelerinin yanı sıra 2 yılda bir mutlaka mamografi çektirmesi gerektiğini söyledi.

Meme kanserinde erken teşhisin son derece önemli olduğunu vurgulayan Tafra, 20 yaşındaki her kadına sürekli elle kontrol yöntemini önererek, “Teşhis ne kadar erken olursa, tedavi de o kadar kolay olur. Burada en önemli konu, ‘memede kitle var mı’ sorusuna cevap aranmasıdır” dedi.

Tafra, gelişmiş ülkelerde gençlerin meme kontrolü konusunda duyarlı olduklarını ve olası bir şişlik fark etmesi durumunda doktora başvurduğunu söyledi.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.