Sağlık

Türk doktorlar şizofreniye savaş açtı

Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) yürütülen bir araştırmayla beyinde fazla miktarda salgılanan “agmatin” adlı kimyasalın şizofreniye neden olabileceğinin belirlenmesinin ardından bu kimyasalın kanda tespitine yönelik çalışmalara başlandı.

Uludağ Üniversitesinde (UÜ) yürütülen çalışmanın başarılı olması halinde, söz konusu yöntemin hastaların tanı ve takibinde yardımcı bir test olarak kullanılabileceği bildirildi.

GATA Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Albay Prof. Dr. Tayfun Uzbay başkanlığında uzman. Dr. Hakan Kayır, uzman. Dr. Murat Yıldırım’ın katılımıyla yürütülen araştırmada da yer alan UÜ Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Göktalay, konuyla ilgili olarak açıklama yaptı.

Doç. Dr. Gökaltay, çok karmaşık bir hastalık olan şizofreninin tamamen tedavisinin mümkün olmadığını belirtti.

Bu rahatsızlığa yakalanan kişilerin gerçeği değerlendirme yetilerinde bozukluklar oluştuğunu vurgulayan Göktalay, hastaların bir takım duygusal bozuklukların yanı sıra hezeyanlar yaşadıklarını söyledi.

“Bugün için hastalığın tedavisi yok”

Göktalay, “alevlenmelerle seyreden kronik bir hastalık olan şizofreninin” genellikle genç yetişkinlik yıllarında başladığını dile getirerek, “ama maalesef hastalığın bugün için kesin tedavisi yok. Alevlenme dediğimiz dönemleri yatıştırmak ve sonrasında hastaların günlük işlevlerini yerine getirebilmelerine yönelik tedaviler uygulanıyor” dedi.

GATA’da yapılan çalışmayla “agmatin” adlı kimyasalın beyinde fazla salgılanmasının şizofreniye neden olabileceğine yönelik güçlü veriler elde edildiğine dikkati çeken Göktalay, bu çalışmanın devamı olarak UÜ’de, kanda ve beyin omurilik sıvısında “agmatin” tespitine yönelik bir çalışma başlattıklarını ifade etti.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.