Sağlık

Tiklerin çocuklarınızı etkilemesine izin vermeyin

Çocukların, kendine güvenini olumsuz etkileyip arkadaş ilişkilerini ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen tikler konusunda bir psikiyatri uzmanına başvurarak destek alınması gerekir.

Çocukluk çağında görülen tiklerin çoğu anne, baba, öğretmen ve arkadaşların olumlu tutumu ile yerleşmeden kaybolur. Tikler sık sık yeniden ortaya çıkıyor, çocuğu rahatsız ederek arkadaş ilişkilerinde sosyal hayatında sorun yaratıyor.

Genellikle tikler, beynin çalışması ile ilgili bir düzensizlikten kaynaklanır. Tik belirtileri, çoğunlukla gerginlik veren bir olay sonrasında artar.

Ailenin ya da öğretmenlerin “İsteyerek yapıyor” şeklinde çocuğu yanlış anlamaları ya da belirtileri kısıtlamak için cezalandırma, utandırma gibi yollara başvurmaları, belirtilerin şiddetlenmesine ve çocuğun gerginliğinin artmasına neden olur.

Tikleri söndürme ve yok etmede, aile ve öğretmen ile yapılan işbirliği büyük ölçüde yarar sağlar. Öğretmenin bilgilendirilmesiyle, sınıfta çocuk için daha olumlu ve destekleyici bir çevre sağlanabilir.

Anne-babanın tikler hakkında bilgilendirilmesi, tiklerin çoğu zaman erişkin yaşa gelmeden kaybolduğunu açıklanarak endişelerinin giderilmesi çok önemlidir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.