Sağlık

Testis kanseri sizleri korkutmasın!

Erkeklerde sıkça görülen ve birçok erkek psikolojik travmalara neden olan testis kanseri her ne kadar ilerlemiş ve vücuda yayılmış olsa da yok edilebiliyor. Vücuttaki etkisi yüzde 85 oranında yok edilebilen hastalığın ana temeli yumurtalığın alınmasıyla birlikte başlarken, bu işlem kasıktaki küçük bir ameliyat yarasından testisin dışarıya çıkarılmasıyla birlikte gerçekleştirilmektedir.

Tek yumurtalığın alınması, erkeğin üreme fonksiyonları ve erkeklik enerjisi üzerinden olumsuz değişiklere yol açmazken, tedaviden sonraki en önemli adım ise erkeğin durumu psikolojik olarak kabul etmesidir. Erkek hastalığı kabullendiği taktirde hastalık üreme ve erkeklik performansı bakımından hiçbir sıkıntıya yol açmazken, isteyen ve durumdan olumsuz etkilenen hastalarda ise testisin boşalan torbadaki yerine aynı kıvamda ve büyüklükte silikondan yapılmış protez yerleştirilir.

Ameliyat olan hasta sadece birkaç gün içerisinde günlük yaşamına sorunsuz bir şekilde devam edebilecekken, her hastalıkta ve özellikle kanserlerde olduğu gibi, özellikle erken devrede saptanan tümörlerin tedavisi çok başarılıdır. Hastalığın erken evrelerinde tedavide başarı oranı yüzde 100’e kadar artabilirken, testis kanseri ilerlemiş ve vücuda yayılmış (metastaz) bile olsa başarısızlık oranı sadece %14’dir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.