Sağlık

Tatil sonrası cilt bakım rehberi

Sere serpe güneşin altına yattınız, bol bol güneşlendiniz ve tatilin keyfini çıkardınız… Peki cildinizde oluşan güneş lekeleri?

Yaz aylarında artış gösteren ve estetik görünümü bozan güneş lekeleri birçok kişinin canını sıkıyor. Dermatologlar, ciltteki güneş lekelerinden kurtulmada en etkili tedavinin renk açıcı kremler ve peeling yöntemleri olduğunu söylüyor.

Uzmanlara göre, bu yöntemlerle güneşin neden olduğu lekelerle birlikte, ciltteki kırışıklıklar, sarkmalar ve solgun görünümden de kurtulmak, böylece ışıl ışıl bir cilde kavuşmak mümkün.

Ancak bu uygulamaların mutlaka konunun uzmanı tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan uyarıyor: Kulaktan dolma bilgiler ve yanlış ürün kullanımı, bırakın lekeleri yok etmeyi, ciltte çok daha ciddi sorunların doğmasına neden olabilir.
nda belirgin bir artış olduğunu söyleyerek “Kızgın güneş, mevcut lekeleri koyulaştırmanın yanında yeni leke oluşmasına de sebep olur” diyor.

Leke, cildimize renk kazandıran melanin hücrelerinin fazla çalışmasından kaynaklanan bir sorun. Kadınlarda daha sık görülüyor ve rahatsızlık veriyor. Melanin hücrelerinin fazla çalışmasının birçok sebepten kaynaklandığını belirten Dr. Okan, güneş lekelerinden korunmak için yapılması gerekenleri şöyle anlatıyor:

“Kullanılan ilaçlar, böbrek üstü bezi, tiroit bezi ve bazı bağırsak hastalıkları, demir metabolizması bozuklukları gibi sistemik hastalıklar, yanlış kozmetikler, genetik nedenler, uzun süreli ve yoğun güneşe maruz kalma, bazı enfeksiyon hastalıkları ve dermatolojik hastalıklar lekeye neden olabilecek başlıca sebeplerdir.

Yaz aylarında kozmetiği azaltın

Doğum kontrol hapları, tansiyon düşürücü ilaçlar, antibiyotikler, psikiyatrik ilaçlar, ağır metaller ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar leke artışına neden olabilecek ilaç gruplarıdır. Bunların içinde en önemlisi doğum kontrol haplarıdır. Bu sebepten, doğum kontrol hapı kullanan kişilerin mutlaka güneş koruyucu kullanmaları gerekir.

Kozmetik ürünlerin içinde bulunan bazı maddeler güneşe karşı hassasiyet yaratarak leke artışına neden olabilir. Özellikle esans içeren kozmetik ürünlerde bu risk yüksektir. Bu nedenle kişilerin yaz aylarında, kış mevsimine göre daha az kozmetik kullanmaları ve kullanacakları kozmetiklerin güneş koruyucu içermesine dikkat etmeleri önerilir.

Esmerler lekeye daha yatkın

Cilt rengi koyu olanlarda, aktif melanosit sayısı açık renkli olanlara göre daha fazladır. Dolayısıyla leke sorunu esmerlerde daha belirgindir. Cilt yaraları ve dermatolojik hastalıklar esmer kişilerde lekeyle iyileşir. Sivilce, egzama ve liken gibi dermatolojik hastalıkların iyileşmesi leke şeklinde olacağı gibi ağda, düşme, sürtünme, yanık ve çizilme gibi nedenlerle tahriş olan deri bölgeleri de renk koyulaşması şeklinde iyileşir. Bu nedenle esmerler, derilerinin fazla zarar görmemesi konusunda dehe dikkatli olmalıdır. Sivilcelerini sıkmamaları, egzamalarını kaşımamaları, yara kabuklarını koparmamaları ve mevcut dermatolojik rahatsızlıklarını hemen tedavi ettirmeleri gerekir.

Renk açma zamanı geldi

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.