Sağlık

Suçiçeği vakalarında tehlikeli artış

Son iki haftadır Türkiye’de ve özellikle İstanbul’da görülmekte olan en önemli enfeksiyonlardan birinin “suçiçeği” olduğunu belirten uzmanlar, bu süreçte yüzlerce çocuğun suçiçeği geçirmesini bu durumun en önemli kanıtı olarak değerlendiriliyor.

Prof. Dr. Ender Pehlivanoğlu, “Okulların tatil olması salgının yayılmasını önlediyse de, içinde bulunduğumuz hafta, özellikle ilkokul ve anaokulu öğrencilerinin birçoğunda suçiçeği enfeksiyonu yaşanıyor” diyor.

Hastalığın kuluçka dönemi 2-3 hafta olduğu için belirtilerin ortaya çıkması zaman alıyor. Bu süreçte hastada ateş, bulantı, soğuk algınlığına benzer tablo ile birlikte tipik suçiçeği döküntüleri ortaya çıkıyor.

Aspirin uyarısı

Sivilce görünümündeki yaralar su toplama dönemini takiben kabuklanarak iyileşiyor ve süreç, genellikle bir hafta sürüyor. Kaşıntı nedeniyle yaraların dağılıp enfekte olması deride kalıcı izlere yol açıyor.

Suçiçeği, ilaçla tedavisi olan nadir virüs enfeksiyonlarından biri olarak görülüyor. Hastalık sırasında özellikle aspirinden uzak durulması öneriliyor. Suçiçeği aşısı 1 yaşından sonra uygulanıp tekrarlanıyor. Aşının koruyuculuğunun tam olmasa da oldukça yüksek olduğu belirtiliyor.

Grip aşısının koruyuculuğu bu yıl daha az

Prof. Dr. Ender Pehlivanoğlu, 2010-2011 dönemi mevsimsel grip enfeksiyonunun ülkemize daha geç bir dönemde ulaştığını belirtiyor ve bunun mevsimsel kaymanın bir sonucu olabileceğini söylüyor.

“Belirgin bir kış mevsimi yaşamadığımız düşünülürse, gribin kış aylarının sonuna doğru daha çok görülmesi olağandır” diyen Pehlivanoğlu’na göre bu yılın mevsimsel gribi ve geçen yılın domuz gribi olarak isimlendirilen grip türü, uzun süren bir hastalık tablosuna neden oluyor.

2-3 hafta devam eden aralıklı ateş, öksürük, burun akıntısı ve tıkanıklık gibi belirtiler hemen her hastada görülse de bu dönemki grip tipinde bacak ve kas ağrısına da sık rastlanıyor. Bir başka dikkat çeken yakınma ise çok şiddetli olmayan ishal ve bulantı olarak dikkat çekiyor.

Uzmanlar yumuşak dışkılama ve halsizliğin birkaç hafta sürmesinin 2011 model grip için şaşırtıcı karşılanmaması gerektiğini söylüyor. Grip virüsü tüm vücudu işgal ettiği ve tüm dokularda belirti verdiği için enfeksiyon sindirim sistemi içinde de etki gösteriyor.

Prof. Dr. Ender Pehlivanoğlu, geçtiğimiz yıl dünyayı tehdit eden domuz gribinin etkisinin bu yıl da devam ettiğini söylüyor. Birçok ülkede ise daha önceki yılın kuş gribi görülüyor. Domuz gribi aşısı olanlar ve 2010-2011 dönemi için üretilen grip aşısını yaptıranlarda grip enfeksiyonu belirgin olarak azalsa da grip aşısının koruyucu etkisinin sınırlı olduğu belirtiliyor.

Kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşıları gibi güçlü koruyuculuğu olan bir grip aşısının henüz geliştirilemediğine dikkat çeken Prof. Dr. Pehlivanoğlu, grip aşısının özellikle bu yıl yeterli koruyuculuğa sahip olmadığını söylüyor.

Norovirüse dikkat!

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.