Sağlık

Stresle nasıl baş edebilirsiniz?

Stres çağımızın en büyük hastalıkları arasında yer almaktadır. Bazen sınavlar, bazen ailevi problemler bazense iş ortamının verdiği stresle boğuşmaktayız. Stres’i yenmeniz artık mümkün arkadaşlarım, nasıl diyorsanız bu yazımızdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Strese yol açan nedir?

Sizi geren, kızdıran, hayal kırıklığına uğratan ya da mutsuz kılan her şey. Bir sonraki hafta gireceğiniz sürücülük sınavı ya da pek iyi anlaşamadığınız bir yakınınızın yapacağı ziyaret; ev değiştirme ya da evlenme konusunda yapmak zorunda kaldığınız seçimler; görünürde işle bağlantılı olmayan baskılar ya da aile içindeki bir ölümle baş etme çabasının yol açtığı, engellenemeyen bir sıkıntı olabilir bu.

Bazılarını strese sokan etmenler, başkaları için heyecan verici olabilir. Öyle görünüyor ki, fiziksel zorluklarla karşılaşmak otomobil yarışçılarının ve dağcıların gücüne güç katıyor. Bazıları kötü bir havada denize açılma ve cankurtaran ekibinde yer almanın yarattığı heyecandan zevk alırken, diğerleri yüksek binalarda ve çatılarda çalışmayı seçiyor. Yani, birisi için stes yaratan, diğeri için mutluluk kaynağı olabiliyor.

Gerçekten de, belli ölçülerde stres bizim için yararlıdır. Bir zorlukla yüz yüze gelmemiz gerektiğinde ya da istemediğimiz bir işi yapmak zorunda kaldığımızda, genellikle belirlediğimiz hedeflere ulaştığımızı fark ederiz. Bu da kendimizi çok daha iyi hissetmemizi sağlar. Zorluklarla karşılaşmak ve bunların üstesinden gelmek bizi can sıkıntısından kurtarır. Aslında, birçok kişi yaşamlarının alışılmış sıkıcı döngüsünü kırmak için kasıtlı olarak hafif stresler yaratır.

Ancak, çok fazla stres sağlığımızı ve mutluluğumuzu etkiler, mesleğimize ve sosyal yaşantımıza zarar verir. Yinelenen, süreklilik kazanan ağır stresin moral bozucu, direnç kırıcı bir etkisi vardır ve bu da, strese yol açan etmenler konusunda herhangi bir şey yapmayı zorlaştırır.
Karakterimiz, kişisel zaaflarımız ya da hastalıklarımız baskıya nasıl yanıt vereceğimizi belirler. Ev ve iş ilişkilerimizdeki zorluklara ve para, iş ve evle ilgili pratik sorunlara vereceğimiz tepkileri yönlendiren de bunlardır.

UYUM SORUNU
Büyüyüp olgunlaştıkça günlük yaşamda nelerle karşılaşabileceğimizi ve bizi üzen sorunlar konusunda neler yapabileceğimizi daha iyi biliriz. Beklenmeyen durumlarla daha kolay başa çıkabilir, anlamak ve üstesinden gelmek için tutum ve davranışlarımızı ayarlamayı öğreniriz. Genellikle bu açıkça görülmez ve ‘stresle başa çıktığımızın’ pek farkında olmayız.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.