Sağlık

Stres orta sınıf için en büyük tehdit

Stres, insan vücudunu çökerten çağın en önemli sorunlarından biri. Psikolojik bir sorun gibi görülse de, daha çok ortamdan kaynaklanan bir durum. Bazı meslekler de stresi sürekli kılıyor. Ve stres, sanıldığı gibi yöneticileri değil, yönetilenleri tehdit ediyor.

Yoga ve meditasyon yöntemlerini öğreniyoruz; daha sakin kalabilmek için bitki karışımlarından oluşan çayları içiyoruz; doğru nefes almayı başarırsak daha sakin kalabileceğimizi umuyoruz; ama yine de stres, peşimizi bir türlü bırakmıyor. Çünkü, hayatın ritmi, sürekli olarak stresi sunuyor bizlere.

Stres, çağın sorunu
Büyük holdinglerin sorumluluk sahibi patronlarından bir montaj işçisine kadar herkes, stresi iliklerine kadar hissederek yaşıyor. Milyarca insanı pençesine alan ve çağın sorunu olarak nitelenen stres, bazı meslek gruplarını daha çok etkiliyor ve birçok hastalığa da zemin hazırlıyor. Kalp damar rahatsızlıkları, tansiyon, depresyon, anksiyete gibi rahatsızlıkların çoğunun temelinde stres yatıyor.

3 misli yüksek tansiyon
Psikiyatri uzmanlarına en stresli meslekler sorulduğunda, alınan cevaplar hayli düşündürücü. Polis, doktor, asker, itfaiyeci, borsacı ve gazeteciler, çağın hastalığından en fazla etkilenen meslekler arasında. Genel kanının aksine, en stresli olanlar yönetici kadrolar değil. Tam tersi, monoton ve itibarı düşük işlerde çalışanların stresleri daha fazla. Çünkü, işlerini yürütürken kontrol güçleri az. Yani, işlerini çok iyi yapmaları bekleniyor ama karar alma yetkileri yok.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.