Sağlık

Sosyal fobi nedir?

Uzmanlar, toplumda davranışlarından dolayı mahcup ve rezil olacağı endişesiyle sürekli korku yaşayan kişilerin bu davranışlarının nedenini sosyal fobi olarak isimlendiriyor.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Özyıldız Güz, toplumda her 100 kişiden 13’ünde sosyal fobi bulunduğunu söyledi.

Prof. Dr. Güz, sosyal fobisi olan kişilerin toplumda davranışlarından dolayı mahcup ve rezil olacağı endişesiyle sürekli korku yaşadığını belirterek, “Çocukluk çağından itibaren aşırı çekingen olan kişilerde, gelecekte sosyal fobi gelişme riski daha yüksektir” dedi.

OMÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Özyıldız Güz, sosyal fobinin en sık görülen psikiyatrik hastalıklardan biri olduğunu söyledi.

Sosyal fobisi olan kişilerin toplumda başkalarının yanında konuşmaktan ve davranışta bulunmaktan korkup olabildiğince kaçınmaya çalıştığını belirten Prof. Dr. Güz, “Hastalık genelde 10- 17 yaş arasında başlar. Maddi durumu ve sosyal konumu yetersiz olan kişilerde, işsiz ve eğitim düzeyi düşük olanlarda görülme sıklığı daha fazladır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.