Sağlık

Sosyal fobi nasıl yenilir?

Çekingen bireyler genellikle sosyal ortamlarda pek fazla bulunmazlar. Çekingen kişilerin günlük yaşamlarında da sıkça sorunlar ortaya çıkar. Sosyal fobi olarak adlandırılan bu sorundan kurtulmak için Psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Kemal Sayar bazı önerilerde bulundu.

 

Prof. Dr. Sayar, sosyal fobi yaşayan insanların toplum içinde oldukça sıkıldıklarını, yeni kişilerle tanışmaktan kaçındıklarını, yemek yiyemediklerini ve küçük duruma düşme korkusu yaşadıklarını dile getirdi. Aynı zamanda herhangi bir konuda toplum içinde karşıt fikrini de söyleyemeyen bu kişiler, kendilerini gereksiz ve yetersiz bir insanmış gibi hissederler.

Çok çekingen olan kişiler de sanki sürekli birileri onu izliyormuş gibi hisseder. Bu gibi tüm sosyal fobi belirtilerinin en önemli nedeni aslında ailedir. Çocuklarını aşırı derecede eleştiren ve kişilikleri ile ilgili olumsuz düşüncelerini her fırsatta dile getiren aileler, çocuklarını sosyal fobi içine sürüklemekteler. Bu durumun ortaya çıkmaması için ailelerin çocukları olumlu davranışlara sevk edecek fikirler beyan etmesi gerekir. Aileler, çocuklarının kişilikleri hakkında olumsuz bir söz söylememeye dikkat etmeliler.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.