Sağlık

Sorunlar gelmeden önleminizi alın

Sorunlar veya sorun olma eğilimindeki durumlar henüz bir hastalığa veya psikiyatrik krize dönüşmeden ele alınmalıdır. Günümüzde özellikle gelişmiş ülkelerde koruyucu hekimlik, tedavi edici hekimlikten daha öncelikli konuma geçmektedir. Bu durum sosyal, ekonomik, biyolojik ve psikolojik boyutları olan psikiyatri içinde; ‘Koruyucu Psikiyatri Danışmanlık Hizmeti’ veya ‘Koruyucu Ruh Sağlığı Hizmeti’ olarak öne çıkmaktadır.

Örneğin; ufak tefek sorunların ilişkilerini zedelemeye başladığını fark eden bir çiftin, durumları geçimsizlik veya çatışma boyutlarına varmadan profesyonel bir danışmanlık hizmeti almaları daha doğrudur. Bu hizmeti evlenmeden önce almaları ise en doğrusudur. Uyumlu bir çift adayı olup olmadıklarını veya uyumlu bir çift olmak için ne yapmaları gerektiği konusundaki bilimsel bilgileri paylaşarak, birbirlerine uygun olup olmadıklarını anlayabilirler. Zira iyi iki insan da birbirleriyle anlaşamayabilir.

Önlemeye yönelik tedavi
Modern yaşantı biçiminin bireyleri maruz bıraktığı koşturmaca ve strese insan faktöründeki olumsuzluklar (eğitimsizlik, görgü-bilgi eksikliği vs. ) ve altyapı hizmetlerinin ciddi eksiklikleriyle ülkemiz koşulları eklendiğinde ‘önleyici-koruyucu hizmet’ daha da önem kazanır. Her şeyin ekonomiye endekslendiği ABD’de yapılan araştırmalarda sorunlar açıkça ortaya çıkmadan önce ‘önlemeye yönelik’ ‘koruyucu psikiyatrik hizmet’ İn maliyetinin hastalık ve sorunlar ortaya çıktıktan sonraki ‘tedavi edici psikiyatrik hizmet’ ten çok daha az olduğu, ikinci seçeneğin gerek bireye ve aileye, gerekse ülke ekonomisine çok daha fazla yük oluşturduğu saptanmıştır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.