Sağlık

Sorularla kanser hastalığı

Kanser hastalığının yalnızca ileri evreye ulaştığında ölümcül olduğunu belirten uzmanlar, bazı kanser türlerinden kurtulabilme oranının yüzde 90 olduğunu söylüyor. Bazı türlere ise bir gen neden oluyor ve risk grubundakilerin düzenli testten geçmesi gerekiyor.

Kanserden bahsederken herkesin bildiği varsayılan, bu yüzden bilmeyenlerin sormaya çekindiği sorular var. İngiliz DailyMail gazetesi bu soruları derledi, Londra Klinik Kanser Merkezi uzmanları da yanıtladı. İşte kanser hastalığının merak edilen soruları ve cevapları…

Kaç çeşit kanser var?

Yaklaşık 200 çeşit. Fakat bazıları diğerlerine göre daha nadirdir.

Kanser ağrı yapar mı?

Bu vücudunuzun hangi bölgesinin kanser olduğuna bağlı. Kanser hücreleri ağrı verici değildir. Ancak geliştirdikleri tümör vücutta bir yere baskı yaptığında, örneğin omurgada ya da solunum yolunu tıkaması gibi, bu durum ağrıya sebep olabilir.

Kanser nasıl öldürür?

Kanser yalnızca ileri evreye ulaştığında ölümcül olur. Bütün kanserler ölümcül değildir. Bazılarından kurtulabilme oranı yüzde 90’dan fazladır. Kanserin nasıl ölümle sonuçlanacağı ise türüne göre değişir. Kimi kanser türü vücudun hayatı fonksiyonlarına etki ederek hastayı öldürür.

Kanserin kaç evresi var?

Çoğu kanser türü 4 evreden oluşur. 1. Kanser bölgeseldir. 2. Kanser lenf düğümlerine yaklaşmıştır. 3. Lenf düğümlerinde ve etrafında kanserli hücreler vardır. Etraftaki dokulara ve organlara sıçramaya başlamış olabilir. 4. Yayılmıştır ve vücuttaki diğer organlara da bulaştığına dair bulgular vardır.

Birinin ne kadar süredir kanser olduğu bilinebilir mi?

Deri kanserinde ciltteki kanserli dokunun derinliği ölçülerek kanserin ne kadar süredir vücutta olduğu konusunda fikir edinmek mümkünken, diğer kanser türleri için süre tahmin etmek zordur. Kanser belirtileri ortaya çıkmadan yıllar önce vücutta yer almış olabilir.

Kanserlilerin başka tip kansere yakalanma olasılığı yüksek mi?

Kanser olan bir kişinin başka bir kansere yakalanma riski az da olsa daha fazladır. Çünkü ilk kanserin tedavisi için uygulanan kemoterapi kanserli hücreleri öldürürken sağlıklı hücrelere de zarar verir. Zarar görmüş olan bu hücreler mutasyona uğrayarak kanserli hücrelere dönüşebilirler. Ama bu çok küçük bir risktir.

Yaşın ve egzersizin kanserden kurtulmak için nasıl bir etkisi vardır?

Genç ve fit bir vücut güçlü bir bağışıklık sistemi demektir ve kanserle mücadelede olumlu etkileri vardır.

Hangi kanser türleri kalıtsaldır?

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.