Sağlık

Solaryum, azı karar çoğu zarar bir alışkanlık

Güneşten hepimiz çekiniyor, korunmak için elimizden geleni yapıyoruz. Biraz olsun esmerleşmek amacıyla solaryum salonlarından randevu alıyoruz. Özellikle bu mevsimde solaryum merakı artıyor…

Güneşten hepimiz çekiniyor, korunmak için elimizden geleni yapıyoruz. Biraz olsun esmerleşmek amacıyla solaryum salonlarından randevu alıyoruz. Özellikle bu mevsimde solaryum merakı artıyor. Bu nedenle hastalarım da, basın da benden bu konuda sık sık açıklama istemeye başladı.

Solaryumdan yararlanabilirsiniz ancak ihtiyatı elden bırakmadan ve ölçülü bir şekilde. Solaryum güneş ışınlarını yapay olarak yeniden üretir. Ancak sadece UVA ışını verir. UVA ışınları gözle görülür bir yanık yaratmazlar. Ama aşırıya kaçarsanız, cildin erken yaşlanmasına sebep olurlar.

Önemli olan, ölçülü olmayı bilmektir. İnsan plajda saatleri unutup kendini kaybedebilir ama solaryum salonlarında süre sınırlıdır ve uzmanların denetimi altındadır. Benim önerim, bir yıl içinde, aralıklarla 10 seansı aşmamaktır.

Solaryum kullanma talimatı

– Solaryum seanslarına başlamadan önce mutlaka cilt testi yaptırın.

– Prospektüslerinde UV ışınlarına karşı duyarlılık yaratabilir uyarısı olan ilaçları kullananlar solaryuma girmemelidir.

– Gebelik sırasında, choloesma hormonu pigmentleri aktif hale getirir, cilt hassaslaşır. Bu nedenle solaryum lekelenmelere neden olabilir.

– Epilasyon, ağda, cilt bakımı sonrasında solaryuma girilmemelidir. Cilt lekeleri ve çiller oluşabilir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.