Sağlık

Sivilceler için çilek yiyin!

Yaz aylarının en tatlı meyvesi olarak bilinen çilek, A, B ve C vitaminleri ile kalsiyum, demir ve fosfor gibi mineral maddeler içerdiği için kanser oluşumunu önlediği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği bildiriliyor. Bağışıklık sistemi güçlendirilirken besin değeri oldukça yüksek olan çilek; çocuk felci, ağız ve deri yaralarını oluşturan bazı virüsler için öldürücü etkiye de sahip.

Ancak saymakla bitmeyen çileğin faydaları; ciltteki sivilce ve aknelere iyi gelirken, idrar söktürücü, romatizma ve gut hastalığı ağrılarını azaltıcı etkisi bulunduruyor. Sinirleri yatıştıran, bağırsak kurtlarını döken ve ateş düşüren çilek kimi zaman güçlü etkisi olduğu için alerjik sonuçlara da sebebiyet verebiliyor.

Çilek alırken canlı kırmızı renkleri içeren ve lekesiz olanları seçmeniz gerekirken, satın aldıktan hemen sonra çileği tüketmeniz gerekiyor. Buzdolabında 1-2 gün saklayabileceğiniz çileğin saplarını koparmadan ve yıkamadan geniş bir kase içinde saklayın. Çilekleri yıkarken saplarını ayıklayın. Taze olarak sofrada yararlanılmasının yanı sıra çileğin pastası, reçeli, marmeladı, kompostosu, dondurması, şırası ve likörü de yapılabilir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.