Sağlık

Sistit kansere dönüştürebilir

Uzmanlar, kadınlarda sık görülen idrar yolu hastalığı olan sistitin tedavi edilmemesi durumunda kronik enfeksiyon sonucu mesane kanserine neden olabileceği uyarısında bulunuyor.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Tuncay, yaptığı açıklamada, sistitin idrar kesesinin iltihaplanması anlamına geldiğini, tedavi edilmemesi halinde kronikleşebileceğini belirtti.

Sistitin genellikle küçük yaş grubundaki kız çocuklarında sık görüldüğünü bildiren Tuncay, “Erkeklerde daha az görülen sistitin ağrılı olması, cinsel istekler veya cinsel hayatı sınırlayabilir, tedavi edilmesi gereken bir hastalık. Kış aylarında daha sık görülüyor” dedi.

Hastaların genellikle sık sık idrar yapma ve yanma şikayetiyle hastaneye başvurduğunu bildiren Tuncay, “İdrar kaçırma şikayetiyle gelenler oluyor, nadir olarak kanama şikayetiyle gelenler oluyor. En ileri evresi mesanenin içerisinde kana olması. Pek çok rahatsızlıkla karışabiliyor. Onun için kanamayla gelen hastaları sadece enfeksiyon diye değerlendirmemek lazım. Başka sebepler de aranmalı. Kronik enfeksiyon çok ileri evrelerde mesanede hücre değişmesine neden olabilir” diye konuştu.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.