Sağlık

Şişmanlık kadınlarda daha zararlı

Diyabet, kalp ve tansiyon gibi bir çok kronik hastalığa yol açan aşırı şişmanlığın kadınlarda erkeklere oranla daha zararlı olduğu ortaya çıktı.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, karın içi basıncın artmasının idrar kaçırma probleminde önemli bir etken olduğunu, aşırı şişmanlığın yanı sıra gebelik, kronik öksürük ve kabızlığın bu soruna yol açtığını bildirdi.

İdrar kaçırmanın pek çok kadının ortak sorunu olduğunu, yapılan çalışmaların, kadınların yüzde 15-17′sinde idrar kaçırma problemi bulunduğunu ortaya koyduğunu anlatan İtil, bu oranın gençlerde yüzde 20-30, orta yaşlılarda yüzde 30-40, yaşlılarda ise yüzde 40-50 civarında olduğunu söyledi.

Prof. Dr. İtil, az sayıda da olsa kadınlarda idrar kaçırmanın beyin veya omurilik tümörü, multiple skleroz (MS), bel fıtığı, şeker hastalığına bağlı sinir hasarı, idrar kesesi ve vajina arası delikler, parkinson hastalığı, beyin travması gibi ciddi hastalıkların da belirtisi olabileceğini kaydederek, hafife alınmaması gereken sorunla ilgili kadınların mutlaka bir uzmanla görüşmeleri gerektiğini söyledi.

“Karın içi basıncın artması idrar kaçırma probleminde önemli bir etken” uyarısını dile getiren İtil, “Aşırı şişmanlığın yanı sıra gebelik, kronik öksürük ve kronik kabızlık da idrar kaçırmaya neden oluyor” dedi.

Yaşın ilerlemesi, fazla sayıda ve zor doğumun da idrar kaçırmaya neden olduğunu ifade eden İtil, tedaviyle sonuç alabilmek için kişiye özel bir yol izlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

İtil, hastanın yaşam tarzıyla ilgili ayrıntılı bilgi alınmasının tedavide büyük önemi bulunduğunu vurgulayarak, “İdrar kaçırmanın tipi, doğum sayısı, geçirilmiş ameliyatlar, hastalıklar, kullanılan ilaçlar gibi pek çok unsurun sorgulanması gerekir. Gerekli incelemelerin ardından gerek görülürse hasta nörolojik muayeneye de yönlendirilebilir” şeklinde konuştu.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.