Sağlık

Şişmanlık da nezle ve grip gibi bulaşıcı

ABD’de yapılan bir araştırmada, obezliğin nezle ve grip gibi ‘bulaşıcı’ olduğu belirlendi. Toplumsal ilişkilerin obezlikte şaşırtıcı biçimde güçlü rol oynadığının vurgulandığı araştırmada, ailesi ya da yakın arkadaşları şişman olanlarda obezlik ihtimalinin daha fazla olduğu kaydedildi.

“New England Journal of Medicine”de yayınlanan ve Milli Yaşlılık Enstitüsü tarafından desteklenen araştırma, 12 bin 67 kişi üzerinde yapıldı. Doğal kilo alma ve kilo almadaki diğer faktörlere bakılan araştırmada, bu konudaki en büyük etkinin aynı genleri paylaşmakta değil arkadaşlık ilişkisinde olduğu belirtildi. Araştırmayı kaleme alanlardan California Üniversitesi Öğretim Üyesi James Fowler, araştırmanın şaşırtıcı sonuçlarından birinin de yüzlerce kilometre uzakta olan arkadaşların bile bir kişinin kilo durumunu etkilemesi olduğunu söyledi.

Araştırmaya göre, bir arkadaşı obez olanın aşırı şişman olma ihtimali yüzde 57, kardeşi obez olanın yüzde 40, eşi obez olanınsa yüzde 37 oranında artıyor. Çok yakın arkadaşlıklarda ise riskin üçe katlandığı belirtildi. Bu konuda cinsiyetin de önemli bir unsur olduğu tespit edilen araştırmada, aynı cinsiyetten arkadaşlıklarda bir kişinin obezlik riskinin, arkadaşlarından biri kilo alıyorsa yüzde 71 arttığı ortaya çıktı. Erkek kardeşler arasında bu risk yüzde 44 olurken, kız kardeşler arasında yüzde 67′ye çıkıyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.