Sağlık

Şişman mı yoksa obez mi demeli?

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, şişmanlık konusunda başlatacakları kampanya kapsamında bütün vatandaşların aile hekimliğine giderek, vücut kitle indekslerini öğrenmelerini sağlayacaklarını belirterek, “Hareketli olma adına yürüme kampanyası, beslenme konusunda daha dikkatli olunması amacıyla kampanya başlatacağız. Bu uygulamayı bizzat aile hekimleri takip edecek” dedi.

Akdağ, “Uluslararası Sağlığın Geliştirilmesi ve İletişim Sempozyumu” öncesinde, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, bugün bir gazetede yayımlanan aile hekimleri tarafından herkese şişmanlık numarası verilmesi uygulamasının detaylarına ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine Akdağ, “Şişmanlık konusunda konuşurken, biraz dikkatli olmam lazım biliyorsunuz. Bir toplantıda değerli bir bilim adamımız aynı zamanda milletvekilimizle konuşurken, bir kelime sarf ettim, bu çok tartışıldı. Tabii ki insanımızı incitmeden, vatandaşa olumlu mesajlar vererek bu işi götürmemiz gerekiyor” dedi.

Türkiye’de yapılan araştırmaların, toplum olarak şişmanlığın ve kilo fazlalığının üst düzeyde olduğunu gösterdiğini belirten Akdağ, bunun farkında olması gereken birinci kişinin, bireyin kendisi olduğunu ifade etti.

Birey bunun farkında olmazsa, Sağlık Bakanlığının ya da bu işle ilgilenen diğer kişilerin, ne yapsa yeterli olmayacağını dile getiren Akdağ, şöyle dedi:

“Bireyin önce kendisinin kilolu, şişman, hareketsiz olduğunun farkında olması ve tedbir alması gerekiyor. Peki şişman ya da kilolu olduğumuz nasıl belirleniyor? Vücut kitle indeksi diye bir tarif var. Bunu söylerken kimseye aşina bir şey gibi gelmiyor. Dolayısıyla bunun yerine hangi ifadeyi kullanabiliriz, bunun çalışmasını yapıyoruz. Halkımıza hangi ifadeyi kullanırsak onlar bunu kolay anlar, iletişimciler Sağlık Bakanlığı adına bunu tespit edecekler. Daha sonra da bütün vatandaşlarımızın aile hekimliğine giderek, vücut kitle indekslerini öğrenmelerini sağlayacağız. Hareketli olma adına yürüme kampanyası, beslenme konusunda daha dikkatli olunması amacıyla kampanya başlatacağız. Bu uygulamayı bizzat aile hekimleri takip edecek. Aile hekimleri dosyalarına bunu kaydedecekler.”

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.