Sağlık

Sinsi hastalık pankreas kanseri

Pankreas kanserinin çevresel ve genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıktığını belirten uzmanlar, hastalığın tanısının erken konulması durumunda kaliteli ve uzun bir yaşam sürdürmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Türkiye’nin gündemine bir anda bomba gibi düşen pankreas kanseri hastalığı konusunda Gaziosmanpaşa Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Şinasi Sevmiş çarpıcı açıklamalar yaptı.

Pankreasın karın içindeki derin yerleşimi ve önünde bazı organların bulunması tanıda zorluğa neden olduğunu belirten Sevmiş, “bu nedenle hastalığın tanısının yüzde 75’i ileri evrede, yüzde 25’i erken dönemde gerçekleşiyor” dedi.

Doç. Dr. Sevmiş, hastalığın en önemli belirtisinin “nedeni açıklanamayan karın ağrıları ve kilo kayıpları” olduğunu, ağrıların ilerleyen evrede sırta vurduğunu söyledi.

Sevmiş, diğer belirtileri şöyle açıkladı:

“Karın ağrıları ilk evredir. Hastanın böyle bir şikâyetle veya kilo kaybıyla doktora müracaatı halinde, pankreas kanserinden şüphelenilmelidir. Ayrıca sarılık pankreas başına yerleşen kanserlerde çok önemli bir şikâyet olarak karşımıza çıkar. Halsizlik, iştahsızlık ve bulantı diğer belirtilerdir.”

Ailesinde kanser olanların genetik faktöre bağlı olarak pankreas kanserine yakalanma riskinin 3-4 kat arttığını vurgulayan Sevmiş, hastalığın diğer nedenlerini şöyle açıkladı:

“Sigara ve yağlı yiyecekler kanser gelişimine etki eden önemli faktörlerdendir. Kronik pankretatit ise 10 kat arttırır. Kahve ve alkol risk faktörü olarak üzerinde sık çalışılan diğer çevresel etkenlerdir. Tabi sigara, alkol, kahve, yağlı yiyeceklerden uzak durup, sebze ve meyve tüketmek, düzenli aralıklarla kontrol yaptırmak, önlemler olacaktır.”

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.