Sağlık

Siğillerin tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler

Uzmanlar, vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkan, değişik büyüklükte olabilen selim karakterli yapılar olan ve bir virüsün neden olduğu siğillerin tedavisinde sabırlı olunmasını tavsiye ediyor.

Bulaşıcı olan siğillerin, sıklıkla deriye kesik, çizik ve çatlaklardan giren virüsün üremesiyle oluştuğunu kaydeden uzmanlar, viral kökenli olduklarından herhangi bir tedavi yapılmadığı sürece büyüyebileceklerine ve artabileceklerine dikkat çekti.

Uzmanlar, en çok 10-20 yaşlar arası kişilerde olmak üzere her yaşta sıkça rastlanan siğillerin inatçı bir yapıda olduğunu, tedavinin uzayabileceğini vurguluyor.

Aynı havluyu kullanmak da virüsü yayıyor

Deri ve Zührevi Hastalıklar uzmanı Dr. Sait Çal, el sıkışma, öpüşme, dokunma, aynı havluyu kullanma ile de bu virüsü başkalarına aktarabildiğini söyledi.

Virüsün deriye yerleşmesiyle siğillerin oluşması arasında geçen sürenin genellikle birkaç ay olduğunu anlatan Uzm. Dr. Çal, “Siğiller cildimizin farklı yerlerinde yerleşip farklı görünüm ve yayılma özelliklerine sahip olabilirler.

Klasik siğiller, ayak tabanı ve cinsel bölgelere yerleşen siğiller bunlardan bazılarıdır. Özellikle el tırnakları çevresindeki, avuç içleri ve ayak tabanlarındaki siğiller uzun süreli ve inatçıdır.

Traş bölgelerinde ortaya çıkan siğiller kötü görünümü ve traşın etkisiyle çoğalma riski nedeniyle önemsenmektedir. Ayak tabanındaki siğiller ise terleme dolayısıyla oluşan pişik ve vücut ağırlığının oluşturduğu basınç nedeniyle yayılıp yürümeyi engelleyecek kadar ağrı oluşturabilirler.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.