Sağlık

Siğil nedir, nasıl tedavi edilir?

Vücutta iyi huylu deri kabartıları olarak bilinen ve bulundukları bölgede görünümü bozan siğiller kolayca bulaşabiliyor. Tedavisi zor olan siğiller özellikle ortak kullanım alanları ve eşya aracılığıyla yayılıyor.

Tıp literatüründe “verruka vulgaris”, halk arasında “siğil” olarak adlandırılan hastalık, derinin üst tabakasına ve mukozalara yerleşen HPV (human papilloma virüs) enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkıyor.

Toplumun yaklaşık yüzde 10’unda görülüyor, çocuklarda ve gençlerde daha sık ortaya çıkıyor. Lezyonların görüntüsü yerleştiği bölgelere ve virüsün tipine bağlı olarak değişiyor.

HPV tiplerinin 150’nin üzerinde olduğunu belirten Memorial Şişli Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Tuğba Yüzüak Türe, “Virüs ile enfekte olduktan 2 ile 9 ay arasında gözle görülür belirtiler oluşur. Ancak bu süre bazen çok daha uzun sürebilir” diyor.

Siğillerin sadece ellerde değil tüm vücutta görülebildiğini belirten Dr. Türe, siğillerin en tehlikeli özelliğinin bulaşıcılık olduğunu belirtiyor. Mukozaya yerleşen siğillerin kanser riski taşıdığını, bu nedenle zaman kaybetmeden tedavi edilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Türe, hastalığın seyri hakkında şu bilgileri veriyor:

“Görüldüğü bölge ve klinik HPV tipine bağlı olarak değişiklik gösterir. Klinik görünüme ve yerleşim yerine göre adlandırılır. En yaygın görülen tipi “verrüka vulgaris”dir. Çoğu kişi tarafından siğil olduğu rahatlıkla anlaşılır. Sıklıkla ellerde, tırnak etrafında, kollarda, bacaklarda görülmekle birlikte; vücudun herhangi bir bölgesine yerleşebilirler.

Görünümleri kabarık, düz veya saplı olabilir. Genellikle deri rengindedir, yüzeyi pürüzlü veya düz olabilir, ayrıca dokunulduğunda kabalaşma hissi verir. Tırnak yeme alışkanlığı olanlarda tırnak etrafına yayılım bazen dilde ve ağızda da görülebilir. Özellikle ellerinde siğilleri olan annelerin, çocuklarında alt temizleme esnasında bulaşma ile makat ve genital bölgede siğiller oluşabilir.

Siğiller kişiden kişiye direkt temas ile bulaşırlar. Genital siğiller en sık cinsel temasla bulaşır. Ancak indirekt bulaşmalar da gözlenebilir. Havuz kenarları, ortak kullanılan banyolar, hamam, kaplıcalar gibi ıslak ve sıcak ortamlardan, ortak kullanılan havlu, bornoz ve terliklerle de bulaşma görülebilir.”

Ayak tabanı siğillerinin tedavisi daha zor

Ayak tabanı siğillerinin, diğer siğillere göre daha kalın ve çok sayıda olduğunu, lezyonların birleşerek mozaik siğiller oluşturduğunu belirten Dr. Türe, bu siğillerin genellikle ayak tabanının basınca maruz kalan alanlarında oluştuğunu söylüyor ve tedavi yöntemleri ile ilgili şunları anlatıyor:

“Görünümleri tek veya çoklu, üzerlerinde küçük siyah noktalar bulunan, yüzeyi pürüzlü hemen hemen deri ile aynı seviyede kalınlaşmalar şeklindedir. Vücut ağırlığının etkisi ile deri yüzeyinden kabaramazlar ve derine doğru ilerlerler ve ağrı yaparlar. Derin yerleşimli olduklarından tedavisi diğerlerine göre daha güçtür. Ayak tabanının aşırı terlemesi, sürekli nemli ortamda bulunması tedaviyi güçleştirir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.