Sağlık

Sigarayı deneyen çocuk bağımlı oluyor

Anne babaların çocuklarını sigaradan uzak tutması gerektiğini belirten uzmanlar, sigaranın en ucuz kitle imha silahı olduğu ve sigara içmeyi deneyen her dört çocuktan üçünün ileride bağımlı hale geldiği uyarısında bulunuyor.

Kocaeli Üniversitesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve İzmit Belediyesi ile sigara kullananları bağımlılıktan vazgeçirmek amacıyla, ‘Sen de bırakabilirsin’ sloganıyla ortak kampanya başlattı. Kampanya kapsamında düzenlenen toplantıda konuşan Kocaeli Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilimdalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız, sigaranın en ucuz kitle imha silahı olduğunu ve sigara içmeyi deneyen her 4 çocuktan 3′ünün bağımlı olduğunu söyledi.

‘Sen de bırakabilirsin’ kampanyasının Dolphin Kültür Merkezi’nde düzenlenen tanıtım toplantısına Kocaeli Vali Vekili İdris Kurtkaya, Kocaeli Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız, İzmit Belediye Başkanı Ak Parti’li Nevzat Doğan ile Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ve birçok kişi katıldı.

Bugüne kadar sigara tiryakilerini bağımlılıktan kurtarabilmek için birçok etkinlik gerçekleştirilen Prof. Dr. Füsun Yıldız, toplantıda yaptığı konuşmada, dünya genelinde sigaraya başlama yaşının 15′in altına indiğini, Türkiye’de de sigara yüzünden her yıl 100 bin kişinin öldüğünü söyledi.

Sigaranın en ucuz kitle imha silahı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Yıldız, sigarayı en çok gelişmekte olan ülkelerin tükettiğini belirtti. Emniyet mensuplarının yüzde 55’inin sigara içme alışkanlığı bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Füsun Yıldız, sigarayı deneyen her 4 çocuktan 3′ünün de bağımlılık kazandığını söyledi.

Ayda 103 lira sigaraya gidiyor

Toplantıda bazı istatistikleri açıklayan Prof. Dr. Yıldız, Kocaeli’de 2 bin 700 tiryakiyle yapılan ankette, 35- 44 yaş arasındakilerin daha çok sigara kullandığının ortaya çıktığını belirtti.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.