Sağlık Sigara | Zararları ve Bırakma Yöntemleri

Sigarayı bırakmak için psikolojik hazırlık

Sigarayı bırakma sürecine girmeden önce kişinin kendini bu duruma hazırlaması başarılı olabilmesi açısından çok önemli bir etkendir. Kişide sigarayı bırakmakla birlikte bir yoksunluk hissi ve psikolojik gerginlik oluşacaktır. Bu yüzden kişinin kendini psikolojik olarak hazırlaması gereklidir.

Öncelikle psikolojik bir alt yapının oluşturulması ve kişinin uzun zamandır süre gelen bu alışkanlığından vazgeçmesi için kendini motive etmesi gerekir. Sonuçta bu çok uzun süreli ve kişinin kendisiyle neredeyse bütünleştirdiği bir alışkanlıktır. Tek bir sigara içmekten ibaret değildir. Bu tür kişiyle bütünleşmiş bir alışkanlıktan vazgeçmek çok zordur fakat kesinlikle imkânsız değildir.

Aslında bu konuyu şöyle düşünmek psikolojik olarak hazırlık ve motive olmak açısından çok faydalı olabilir. İnsanın bu konuyu eksileri ve artılarıyla ele alması gerekir. Sigarada neredeyse yok sayılacak olan artıları düşünmesi ve bunun yanında eksileriyle karşılaştırması ne durumda olduğunu anlamasını sağlayacaktır. Fakat insanlar sigaranın eksiklerini çoğu zaman artı olarak değerlendiriyorlar. Psikolojik olarak sağladığı geçici tatmin duygusu pek çok kişiyi yanıltmaya yetiyor. Tüm artıları ve eksileri ile sigara bağımlılığını önünüze koymayı denerseniz, kesinlikle sahte bir psikolojik tatminden başka artısını bulamazsınız. Fakat pek çok kişi bu geçici tatmin duygusu nedeniyle sigara bağımlılığını sonlandıramıyor.

Alışkanlıklardan vazgeçmek zaman ister ve zordur fakat kesinlikle imkânsız değildir. Zaten sigarayı artıları ve eksileri ile değerlendiren birinin bu alışkanlıktan kurtulmayı düşünmemesi mümkün değildir.

Sigarayı bırakma aşamasında kişilerin psikolojik ve sosyal olarak kendini destekleyecek birini bulması da çok önemlidir. Alkol almak ve kahve içmek gibi sigarayla bütünleşmiş olan birtakım davranışlardan bilinçli olarak uzak durmak ta bu süreçte çok önemlidir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.