Sağlık Sigara | Zararları ve Bırakma Yöntemleri

Sigarayı bırakma sürecinde yaşanan zorluklar

Sigara bırakma, uzun süreli bir alışkanlıktan vazgeçmek olduğu için kişiye beraberinde bazı zorluklar getirecektir. Sigarayı çok rahat bırakabilen kişiler olduğuna göre, bu herkes için aynı sorunların olacağı anlamına gelmez. Kısacası bu durumun bir standardı yoktur. Herkes için farklılık gösterebilen bir durumdur. Ancak yine de bazı zorluklara karşı hazırlıklı olmak, size bu yolda güç kazandırır.

Sigarayı bırakma sürecinde yaşanabilecek zorluklardan birincisi fizyolojik zorluklardır. Fakat fizyolojik zorluklar çok kısa sürede ortadan kalktığı için çok büyük zorluklar olarak düşünülmez. Psikolojik zorluklar biraz daha uzun vadede sizi zorlayacaktır. Yıllardır sizinle bütünleşmiş olan alışkanlığınızdan vazgeçmek biraz güç olabilir. İnsanların kendilerine çok uzun süre eşlik eden bir objeden ayrılması biraz zordur.

Sigara nedeniyle bulunduğunuz bir takım ortamlardan uzak durmak zorunda olmanız size bir takım sıkıntılar yaşatabilir. Kendinizi sigara ile özleştirmişseniz bu sizin için bazı sıkıntılar yaratabilir. Fakat oturup düşündüğünüzde bu sıkıntıları ancak zorlayarak bulabilirsiniz. Ancak yararlarını düşündüğünüzde saymakla bitiremezsiniz. Şöyle bir sigarayı bıraktığınızı düşündüğünüzde haklınıza yüzlerce olumlu şey gelir.

Öncelikle sağlıklı bir yaşam için gerçek bir adım atmış olacaksınız, Çok kısa bir süre sonra rahat rahat nefes almaya başlayacaksınız, çevrenizdeki insanlar tarafından taktir edilmeye ve daha fazla saygı duyulmaya başlanacaksınız, kapalı alanları sigara içmek amacıyla terk etmek zorunda kalmayacaksınız, duman kokmak yerine temiz kokacaksınız gibi daha yüzlerce olumlu faydası olacak.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.