Sağlık Sigara | Zararları ve Bırakma Yöntemleri

Sigarayı bırakma aşamaları

Sigara bırakma sürecini aşama olarak değerlendirecek olursak bu süreç üç aşamadan oluşmaktadır.

1- Sigarayı bırakmaya karar verme,

2- Bu planımızı uygulama veya hayata geçirme,

3- Hayatımızı, sigara kullanmadan sürdürme aşaması.

Pek çok kişi buradaki uygulama aşamasının en zor olan aşama olduğunu düşünür. Fakat en zor olan aşama karar verme aşamasıdır. Gerçekten kararlıysanız zaten uygulama aşamasını kolaylıkla atlatabilirsiniz.

Sigara tiryakilerinin hepsi sigara kullanmanın zararlı olduğunu ve bırakılması gerektiğini bilir. Fakat büyük bir kısmı buna inanmadığı ya da inanmak istemediği için sigarayı bırakmak istemez. Bir davranışı ya da düşünceyi değiştirmek için bilmek yeterli değildir, aynı zamanda inanmak gerekir. İşte bu yüzden en önemli aşama karar verme aşamasıdır. Eğer bırakmaya karar vermişseniz durumun farkındasınız ve gerçekten sigaranın size ve çevrenize karşı zararlı olduğuna inanmışsınız demektir. Karar verme aşaması, bu inanç üzerine kurulduğunda ve gerçekten kararlı olunduğunda bundan sonraki aşamalar sizi zorlamayacaktır.

Sigarayı bıraktıktan sonraki süreçte kişiler fiziksel ve psikolojik olarak farklı durumlar ile karşılaşabilirler. Bu nikotine olan bağımlılık derecesine ve sigaraya olan bakış açısına göre değişiklik göstermektedir.

Fiziksel anlamda ortalama olarak aynı şeyler yaşanır. Vücut nikotin beklentisi içinde olduğu için, 72 saat kadar sigara dürtüleri yaşanır. Fakat araştırmalar nikotin bağımlılığının 72 saatlik süreden sonra, kişileri zorlamayacak bir seviyeye hızla indiğini göstermektedir. Yani 72 saat geçtikten sonra vücudun fiziksel olarak sigaraya pek ihtiyacı kalmaz. Fakat bu süreçten sonra, kişinin sigaraya olan bakış açısına göre psikolojik ihtiyaçlar uzun bir süre rahatsızlık verir. Sürekli kullandığınız bir objeden ayrı kalmanın getirdiği yoksunluk hissi, şartlanmalar ve sigara ile bütünleşmiş olan alışkanlıklar psikolojik olarak kişiyi rahatsız etmektedir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.