Sağlık Sigara | Zararları ve Bırakma Yöntemleri

Sigaranın vücuda zararları

Bağımlılık yapar – Sigara dumanının içinde bulunan nikotin aşırı derecede bağımlılık yapan bir maddedir.

Daha erken yaşlanma – Düzenli olarak sigara tüketilmesi, deride yapı bozulmasına ve buna bağlı olarak kırışıklıklara neden olur. Ayrıca düzenli tüketim, diş eti çekilmesine, tırnak hastalıklarına ve dişlerde kötü gözüken lekelenmelere neden olur.

İlaçlara karşı bağışıklık – Tütün kullanımı bazı ilaçların etkisini azaltır ve buna bağlı olarak ilacın dozunun gereğinden fazla alınmasına sebep olur.

Yaralarda İyileşme zorluğu – Sigara kullananlarda meydana gelen yaralanmalarda iyileşme normalden uzun sürer. Ayrıca ameliyat sonrası yaraların iyileşmesi olumsuz etkilendiği için tedavi süreci uzar.

Menopoz – Sigara, bayanlarda beklenenden 5-10 yıl daha önce menopoza neden olmaktadır. Bu durum erken kemik incelmesi ve erimesiyle sonuçlanmaktadır.

Göğüs kanseri – Sigara kullanan kadınlar kullanmayanlara oranla %75 daha fazla göğüs kanserine yakalanma riski taşırlar.

Rahim kanseri – Sigara tüketen bayanları içmeyenlere oranla, rahim kanserine yalanma olasılığının 4 kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Prostat kanseri – Sigara kullananların prostat kanseri olma olasılığı %40 daha yüksektir.

Mide kanseri – Sigara tiryakilerinde mide veya bağırsak kanserine yakalanma olasılığı içmeyenlere oranla 2 kat daha yüksektir.

Gırtlak kanseri – Günde 1 paket sigara tüketiyorsanız, içmeyenlere oranla gırtlak kanseri olma riskiniz 30 kat daha fazla demektir. Bu hastalık ses kısılmalarına ve ileri seviyelerde konuşma yetinizi tamamen kaybetmenize sebep olur.

Ağız kanseri – Ağız kanserine yakalananların tamamına yakını sigara tiryakileridir.

Karaciğer kanseri – Karaciğer kanserine yakalanmış kişilerin % 80’i sigaranın kurbanlarıdır.

Amfizrem – Bu hastalık nedeniyle hayata veda edenlerin %85′ine sigara sebep olmaktadır. Hastalık ileri aşamalarda solunum zorluğuna neden olur ve buna bağlı olarak hasta solunum cihazına bağlanmak zorunda kalınabilir.

Kalp hastalıkları – Sigara tiryakilerinin kalp krizi yaşama olasılığı, içmeyenlere oranla 4 kat daha yüksektir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.