Sağlık Sigara | Zararları ve Bırakma Yöntemleri

Sigaranın Toplumsal Zararları

Sigaranın toplumsal zararları nelerdir?

Çevresel sigara dumanı, başkalarının içtiği sigara dumanından soluduğumuz veya yanan bir sigaradan ortama yayılan dumandır. Bunu kullanılmış sigara dumanı olarakta adlandırabiliriz.

Sagara kullanmadığı halde sadece sigara dumanına maruz kaldığı için her yıl milyonlarca insan hayatını kaybediyor. Bu bilanço sigaranın toplumsal zararlarının ne kadar ciddi boyutta olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Bu dumanın içinde, formaldehit, karbon monoksit, siyanür, amonyak, naftalin, kadmiyum ve aseton gibi yaklaşık 4.000 kimyasal madde bulunmaktadır. Arsenik, benzen, vinil klorür gibi 40’tan fazlası kansere doğrudan neden olan bu kimyasallar, hem sigara içeni hem de bu dumana maruz kalanı doğrudan etkiler.

Kullanılmış sigara dumanına maruz kalmak, kalp ve damar hastalıkları, kanser ve daha pek çok hastalığa neden olmaktadır.

Bebekler ve çocuklar bu dumanda bulunan zararlı maddelerden çok daha fazla etkilenmektedir.

Sigara dumanına maruz kalma süresi uzadıkça, verdiği zararda orantılı olarak daha ciddi olmaktadır.

Çevresel sigara dumanına sadece 40 dakika maruz kalmak bile kalp ve damar hastalığı riskini ciddi anlamda yükseltmektedir.

Başkalarının tükettiği sigara dumanını soluduğu için meydana gelen kanser ölümlerinin oranı; radyasyon, tarım ilaçları, tehlikeli atıklar, arsenik, asbest, benzen gibi daha sayamadığımız pek çok etkenin sebep olduğu kanser ölümlerinden daha fazladır.

Bebeklerde ve çocuklarda; ani bebek ölümleri, bebek Kulak enfeksiyonları , solunum yolu enfeksiyonları ve bebek astım vakalarına neden olmaktadır.

2007 yılında yayınlanan aşağıdaki haber, sigaranın toplumsal zararlarının ne boyutta olduğu konusunda daha iyi fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Haberin kısaca özeti;

Edirne yaşayan 38 yaşındaki E.Y adlı şahıs aşırı öksürük ve göğüs ağrısı sebebiyle hastaneye gidiyor. Yapılan muayene ve çekilen röntgen filmleri neticesinde hastanın akciğer kanseri olduğu tespit ediliyor.

Doktorun sorduğu ilk soru, günde kaç paket sigara içiyorsunuz oluyor. Fakat hasta hayatı boyunca hiç sigara içmediğini söylüyor. Doktor inanmakta zorluk çekiyor. Çünkü hastanın ciğerleri sigara dumanının içinde bulunan zehirli maddeler ile boğuşuyor.

Doktor, evde veya çalıştığı ortamda sigara içiliyor mu diye soruyor. Hasta buna da hayır cevabı veriyor. Çünkü, ne evde ne iş yerinde sigara dumanına maruz kalmıyor. Fakat düzenli olarak her akşam köy kahvehanesine çıkıyor ve gece yarısına kadar burada vakit geçiriyor. Yani kahvehane de günde 3 saat başkalarının içtiği sigara dumanına maruz kalması E.Y’nin akçiğer kanseri olmasına neden olmuş. Sigaranın toplumsal zararlarına bunun gibi daha yüzlerce örnek verebiliriz. Açıkçası E.Y’nin katili bizler yani sigara içenler oluyoruz. Lütfen çoçuklarınızın kaliti olmayın, en azından onların bulunduğu ortamda sigara içmeyin.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.