Sağlık Sigara | Zararları ve Bırakma Yöntemleri

Sigaranın solunum sistemine etkileri nelerdir?

Sigaranın solunum sistemine etkileri nelerdir?

Üst solunum yolları sigara dumanından en çok zarar gören vücut bölgesidir. Sigara dumanının içindeki zararlı maddeler bu yollardaki küçük tüycüklerin temizleme görevlerini engeller ve havadaki diğer gazlarla birleşerek daha fazla tahribata yol açarlar.

Sigara, bronşlardaki petekleri de bozarak zehirli havanın ciğerlere kolayca yerleşmesine sebebiyet verir. Bunun sonunda da bronşit vakaları çoğalır ve kronik bir hal alır. Tiryakilerin büyük bir bölümünün şikayetçi olduğu kronik bronşit, genellikle sabahları çok şiddetli öksürüklerle kendini belli eder. Hastanın içtiği sigara adedi artarsa öksürükler sadece sabahları değil günün her saatinde görülür ve koyu renk bir balgam öksürüğü takip eder. Eskiden yaşlılara has bir hastalık olarak kabul edilen kronik bronşit, günümüzde daha küçük sigaraya başlamanın yaygınlaşmasıyla gençlerde de sıklıkla görülmektedir. Sigaranın bırakılmasıyla kolayca önü alınabilecek bu hastalık, eğer göz ardı edilirse çok daha kötü rahatsızlıklara yol açmaktadır.

Bronşlarda Kanser: Sigaranın bronşlarda tümör oluşturması, kronik bronşit safhasından sonra gelmektedir. Sigara tüketiminin artmasıyla da hastalığa yakalananların sayılarının arttığını görüyoruz.

Sigaranın akciğer kanserine çanak tuttuğu artık kesinlikle ispatlanmıştır. Gelişmiş ülkelerde tutulan istatistikler, akciğer kanserine yakalananların çok büyük kısmının günde bir paketten fazla sigara içenler olduğunu göstermektedir. Gelişmişlikle birlikte artan hava kirliliği bu kanser türü için ayrı bir faktör olmaktadır.

Dumanla dolu ciğerler: Ciğerleri sigara dumanıyla dolmuş olan bir insanın organik tepkileri sırasıyla şunlardır;

1- Bütün gün devam eden ve geçmeyen öksürük nöbetleri,

2- Bronşlarda sikloz oluşması,

3- Bronşlardaki peteklerin körelip tepelerdeki dokuların kabarması ve amfizem yani solunum güçlüğünün ortaya çıkması.

Amfizem: Bu hastalık üst solunum yollarındaki dokuların kabarması ve amfizem yani solunum güçlüğünün ortaya çıkmasıdır.

Amfizemin belirtileri olarak, nefes almada güçlük çekilmesi, geçmeyen ve nöbetler halinde devam eden öksürükleri gösterebiliriz. Amfizemli tiryakiler spor yapmaya kalktıklarında, organizmaları gerekli oksijeni sağlayamadığı için hemen kesilirler ve nefes nefese kalırlar. İçtikleri sigara adedini arttırmaları halinde ise günlük faaliyetlerinde bile zorluk çekerler; kalp ve damar sistemleriyle ilgili hastalıklara çok çabuk yakalanabilirler.

Astımlı ve alerji yapılı bünyelerin ise değil sigara içmek, sigara içilen yerlerde bile bulunmaları sağlıkları açısından çok daha fazla tehlikelidir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.