Sağlık Sigara | Zararları ve Bırakma Yöntemleri

Sigaranın sinir sistemine zararları

Sigaranın sinir sistemine etkileri

Sigara, sinir sistemi dediğimiz vücudun ana motoru olarak adlandırılan organizmalar ağını çalışmasından alıkoyar ve çeşitli rahatsızlıklara gebe bırakır. Sigaranın çok fazla tüketilmesi halinde ise psikosomatik menşeli hastalıklar ortaya çıkar; nevrozlar, uykusuzluk, iştah kesilmeleri görülür.

Cinsel hayat: Sigara insanın cinsel hayatını düzenleyen libidosuna etki yaparak, normal seks sağlığını da bozmaktadır. Bozulan dolaşım sistemi, seks faaliyetini de aksatarak isteksizlik ve yorgunluk getirir. Hatta bazı uzmanlar, ısrarla erkeklerde istikrarsızlığın ve kadınlarda frijiditenin (soğukluk) kaynaklarını sigarada aramaktadırlar.

Sindirim sistemi rahatsızlıkları: Sindirim sisteminin ilk durağı olan ağız bölgesinde, sigaranın etkisiyle birçok rahatsızlık kendini belli eder. Sigara içenlerde çokça görülen dudak yaralanmaları ve ağız mukozaları bunlara birer misaldir. Ayrıca dil yaraları, diş çürükleri ve sıkça rastlanan kronik farenjitler de sayılabilir.

Nikotinin kötü etkisi safra sistemini de bozar ve midede bulunan yaraların iyileşmesini geciktirir; böylece ülsere yol açar varsa azdırır. Araştırmalar göstermiştir ki, gerçek tiryakilerde mide ve 12 parmak ülserleri sigara içmeyenlere nazaran çok daha fazladır.

Mide borusu kanseri: Bu kanser türü de sigara içenlerde çok daha fazla görülmektedir. Eğer sigaranın yanında alkollü içkilerde tüketiliyorsa, bu risk 2 katına çıkmaktadır.

Böbrek hastalıkları: Böbrekler vücudun zehirini süzmeye ve zararlı maddeleri dışarı atmaya yarayan filtrelerdir. İşte sigara için bir kimse, bilmeden bu hayati organların fonksiyonlarını bozarak işlerini güçleştirir. Böylece böbrek yetmezliği gibi ciddi hastalıklar kolayca ortaya çıkabilir. Gerçek tiryakilerde ise böbrek hastalarının hemen arkasından idrar kesesi kanserinin görülmesi, işin önemini daha fazla arttırmaktadır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.