Sağlık Sigara | Zararları ve Bırakma Yöntemleri

Sigaranın cilde zararları

Sigaranın cilt üzerindeki etkileri nelerdir?

Güzellik ve sağlık arasında çok yakın bir ilişki vardır. Mesela düzensiz uykular teni kırış kırış hale getirmeye yeterken, bağırsakların düzensiz çalışmaları deride döküntülere, dolaşım sisteminin çalışmasında aksama küperoz ve varislere sebep olmaktadır.

Organizmayı tahrip eden sigara, kan dolaşımını da bozarak kadınların sevimliliklerini, tazeliklerini ve derilerinin parlaklıklarını alır.

Deri: Nikotin, deri tabakalarının ihtiyacı olan oksijenin temasını engelleyerek, hava almasını aksatır. Tazeliğini ve nemini kaybeden deri tabakaları tepki göstererek çeşitli hastalıkları meydana getirir.

Sigaranın kan dolaşımını bozarak deride meydana getirdiği bozuklukları 4 bölümde toplayabiliriz:

1- Sigara, derinin yüzeyindeki gerekli nem sağlanmasını engelleyerek, tabakaların korunmasına ve incelmesine sebep olur.

2- Gerekli oksijeni ve nem ihtiyacını sağlayamayan derinin üst tabakası zamansız ihtiyarlama belirtileri gösterir.

3- Nikotin etkisiyle daralan kılcal damarlar, derideki kırışıklıkları arttırır.

4- Nikotin deri yüzeyini bozarak tenin rengini dahi değiştirebilir.

Nikotin derinin nemsiz kalmasına, kurumasına ve elastikiyetinin kaybolmasına yok açarken, kılcal damarlara gelen oksijenin de azalmasına neden olur.

Sigara ve ağız sağlığı: Sigara için kişilerin dişleri genelde sapsarı ve hastalıklıdır. Nikotin, dişlerin çürümesi için elverişli ortama yol açar. Ayrıca ağızda çok pis bir koku bırakarak, çekiciliği azaltmasından başka mide bulantısı ve iştahsızlık yapar.

Eller: Bir kadının güzelliğini ve zarafetini en iyi gösteren kısım genellikle elleridir. Eller sigara tutmaktan dolayı bu özelliklerini kaybederler ve sarararak pis kokarlar.

Saçlar: Kılcal damarlar bakımından en zengin bölge olan saç dipleri, sigara içilmesi halinde nikotin zehirlenmesine maruz kalarak gerekli oksijeni sağlayamazlar. Bunun sonucunda da saçlar cansızlaşır, kolayca kırılır ve dökülürler.

Gözler: Sigara tiryakilerinin göz kapakları nikotinden tahriş olur ve kabarıklar kendini belli eder. Gözün beyaz kısmı ise dumandan çok çabuk etkilenir, kırmızılaşır ve batma yapar.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.