Sağlık Sigara | Zararları ve Bırakma Yöntemleri

Sigaranın akciğere zararları

Sigaranın akciğere verdiği zararlar

Akciğer kanserine yakalanan hastaların %85’i sigarayla doğrudan alakalıdır. Günde 1 paketten fazla sigara tüketen kişiler sigara kullanmayan kişilere oranla 20 kat daha fazla akciğer kanseri olma riski taşır. 20 yıldır günde 2 paket veya daha fazla sigara tüketen kişilerin sigara içmeyenlere oranla akciğer kanseri olma riski ise 60-70 kat daha çoktur.

Sigarayı bırakırsanız akciğer kanserine yakalanma riskiniz iç sigara içmemiş kişilerin seviyesine inmese bile hemen azalmaya başlayacaktır.

Akciğer kanseri özellikle erkeklerde çok daha yaygındır. Ancak son zamanlarda bayan sigara içenlerin sayısı her geçen gün arttığı için, bayanlarda da akciğer kanseri vakalarıyla daha sık karşılaşılmaya başlandı.

Son günlerde akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybeden bayanların sayısı, kadınlarda kansere bağlı ölümlerin en büyük sebebi olan meme kanserine yaklaşmıştır. Bu durumun ciddiyetini açıkça ortaya koymaktadır.

Günlük içtiğiniz sigara sayısı ve içtiğiniz sigaranın dumanında bulunan nikotin ve katran miktarına göre akciğer kanserine yakalanma riski yükselmektedir.

Ayrıca isteyerek olmasa bile, soluduğumuz çevresel sigara dumanı sebebiyle de akciğer kanseri riski yükselmektedir.

Sigara dumanında çeşitli zehirli gazlar ve küçük katran parçacıkları bulunmaktadır. Katranda da çeşitli kansere neden olan maddeler ve kanser hücrelerinin çoğalmasına neden olan maddeler vardır.

Sigara tüketimiyle en fazla alakalı akciğer kanseri tipleri küçük hücreli ve çok katlı yassı epitelden oluşan kanserlerdir. Bu kanser çeşidi çok hızlı yayılır ve en çok sigara tüketen erkeklerde görülür. Sigara kullanmayanlarda çok az görülen kanser tipidir.

Sigara dumanında bulunan karbon monoksit vücudun oksijeni taşıma ve kullanma özelliğini %2-6 oranında etkilemektedir.

Sigarada bulunan zehirli maddeler solunum yollarının içini döşeyen ve akciğerden istenmeyen maddelerin atılmasını sağlayan titrek tüylerin işini yapmasını engeller ve akciğerdeki enzimlerin normal dengesini de bozarak solunum sistemi hastalıklarının oluşmasına davetiye çıkartır.

20 yıl boyunca sigara içmiş fakat, 10 yıldır sigara kullanmayan kişilerde ölüm oranı %70-80 azalmaktadır. Belirli bir süre sonra bu oran iç sigara içmemiş kişilerin seviyesine inmektedir. Fakat ne yazık ki birçok sigara bağımlısı, akciğer hastalığı ya da kansere yakalandıktan sonra sigarayı bırakıyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.